Vyžádat bezplatné poradenství

Vytápění plynem – spolehlivé a flexibilní

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Futureproof Vitodens - na obrázku je dívka vedle přístroje Viessmann Vitodens

Společnost Viessmann nabízí plynové topné systémy, plynové kotle a plynové hybridní topné systémy pro byty obývané majiteli, rodinné domy a velké bytové komplexy, ať už se jedná o novostavbu nebo modernizaci. Použití nejnovějších technologií zajišťuje uspokojení široké škály potřeb a zároveň nabízí pohodlné vytápění buď zemním plynem, nebo LPG.

K sortimentu plynových kotlů

Kompaktní, všestranný a účinný

Plynové topné systémy Viessmann se vyznačují mimořádně kompaktní konstrukcí a vysoce účinným provozem využívajícím kondenzační techniku. Není náhodou, že plynové vytápění je v České republice nejčastěji instalovaným systémem vytápění v rodinných domech, dvojdomcích a bytových domech a v bytech.  

Zejména majitelé rodinných domů, dvojdomků a malých bytových domů využívají široké portfolio výrobků, které společnost Viessmann nabízí v oblasti obytných budov. Nezáleží na tom, zda se rozhodnou pro kompaktní kondenzační zařízení v podobě nástěnného plynového kotle nebo pro podlahový plynový kotel se solárním nepřímým výměníkem: s jmenovitými topnými výkony až 80 kW dokáží plynové vytápěcí systémy Viessmann vždy efektivně a spolehlivě uspokojit požadavky na vytápění a teplo.

Podrobné informace o plynových kondenzačních kotlích naleznete v kapitole o plynovém vytápění s kondenzační technikou. Zájemci o osvědčenou konvenční topnou techniku pro výkonový rozsah 405 až 2000 kW najdou všechny důležité informace v sekci o nízkoteplotních plynových kotlích.

Péče o životní prostředí s kondenzační technologií

Všechny plynové topné systémy Viessmann splňují celoevropské požadavky na účinnou kondenzační techniku. Až 98 procent spotřebované energie se přemění na teplo. Díky takto bezkonkurenčně vysoké účinnosti přispívá každý, kdo používá plynový kondenzační kotel, pozitivně k ochraně klimatu a životního prostředí.

Pro srovnání, většina topných systémů bez kondenzační technologie, například nízkoteplotní plynové kotle, zvládne za stejných podmínek přibližně 87 procent. Inovativní technologie, jako je například nový plynový adsorpční topný přístroj, snižuje spotřebu plynu přibližně o 25 procent ve srovnání s běžnou kondenzační technologií. Tím se šetří palivo, ještě více se snižují emise a vytápění plynovým kotlem je ještě účinnější.

Vysoká účinnost plynových kotlů

Plynové kotle Viessmann s kondenzační technikou přeměňují až 98 % spotřebované energie na teplo. Jak to funguje podrobně a které komponenty hrají roli, je vysvětleno v kapitole o funkci a výhodách plynové kondenzační techniky.

Na obrázku je schematicky znázorněno, jak plynový kondenzační kotel funguje.
Schéma: Jak funguje plynový kondenzační kotel

Tipy a požadavky na nákup

Provoz plynového topného systému vyžaduje splnění určitých podmínek. Jakmile jsou splněny, je zajištěn trvale hospodárný provoz. Zde se dozvíte, jaké jsou tyto požadavky a co je třeba mít před nákupem na paměti.

Jaký plynový topný systém je pro mě nejvhodnější?

Než si majitelé domů pořídí plynový topný systém, je vhodné získat přehled o různých dostupných modelech a výhodách, které nabízejí. V zásadě platí, že kondenzační kotle jsou dnes považovány za nejmodernější, a proto jsou velmi spolehlivé. Pokud mají majitelé domů pouze nízkou potřebu tepla, mohou se obvykle rozhodnout pro velmi kompaktní nástěnný spotřebič, který se teoreticky vejde i do nástěnné skříně. Poněkud širší jsou kombinované kotle s vestavěným nakládacím zásobníkem, které zajišťují stálou vysokou úroveň pohodlí při přípravě teplé vody. Pokud majitelé domů plánují využívat solární energii od samého počátku, jsou nejlepší volbou plynové kondenzační kotle se zabudovaným solárním zásobníkem.

V případě velkých budov a průmyslových provozů stojí za zvážení plynové kotle ve vyšším výkonovém rozsahu. Volitelně využívají kondenzační technologii a díky kaskádovým funkcím mohou dosahovat jmenovitých topných výkonů až 2000 kW.

Odborná konzultace je prvním krokem v každém projektu modernizace topného systému.

Aby byl nový plynový topný systém úsporný a dlouhodobě spolehlivý, musí odpovídat potřebě tepla. To lze nejlépe určit s pomocí odborníka.

Nákup plynového topného systému s dotacemi

Majitelé domů, kteří se rozhodnou pro plynový topný systém, by měli zvážit také využití obnovitelných zdrojů energie.  

Další rady k nákupu plynového vytápění naleznete na webových stránkách chcikotel.cz.

Vitodens 242-F v moderní domácnosti s lidmi v pozadí
Vitodens 242-F – plynový kondenzační kombinovaný kotel s integrovaným 170litrovým nerezovým zásobníkem teplé vody s nepřímým solárním výměníkem.

Požadavky na provoz plynového kondenzačního vytápění

Kdo si chce pořídit plynový topný systém, musí se také předem rozhodnout pro technologii. Konvenční kotle lze nyní v bytové výstavbě používat pouze ve výjimečných případech. Plynové topné systémy využívající kondenzační technologii jsou považovány za nejmodernější. Ty se vyznačují vysokou účinností, protože dokáží přeměnit téměř veškerou energii paliva na teplo. Chcete-li se dozvědět více o tom, co tato technologie obnáší, podívejte se do části o tom, jak fungují plynové kondenzační kotle. Pro provoz plynového kondenzačního topného systému je však třeba splnit některé požadavky.

Jednou z výhod plynového vytápění je, že majitelé systému nemusí skladovat palivo. Zemní plyn je obvykle dodáván přímo z plynového připojovacího ventilu, čímž je zajištěn mimořádně vysoký komfort obsluhy. Nebo tomu tak alespoň ve většině případů je. Česká rozvodná síť zemního plynu je schopna zásobovat zemním plynem většinu obytných budov a bytů v České republice. Přesto však není jednoduše možné připojit všechny domácnosti. Zejména ve venkovských oblastech nemusí být možné plynovody položit. Každý, kdo si hodlá pořídit plynový topný systém, by proto měl předem kontaktovat místní plynárenskou společnost.

Připojení k místní plynové síti není nutné, pokud je plynový topný systém provozován na zkapalněný plyn, nikoli na zemní plyn. Jedná se o plyny, které byly zkapalněny pod tlakem, někdy velmi vysokým tlakem. Nejznámějšími druhy zkapalněného plynu jsou butan a propan a také LPG (zkapalněný ropný plyn) a LNG (zkapalněný zemní plyn). Ve srovnání se zemním plynem má zkapalněný plyn vyšší energetický obsah. To znamená, že plynový kotel potřebuje k výrobě stejného množství tepla méně paliva. Pokud si chcete pořídit plynový topný systém na zkapalněný plyn, budete potřebovat nádrž na uskladnění paliva. Ta může být umístěna buď nad zemí, nebo zakopána pod zemí. Pořízení podzemních nádrží je dražší a musí být monitorovány.

Klíčem ke kondenzační technologii je využití kondenzačního tepla. To se získává při ochlazení spalin a uvolnění latentního tepla vodní párou. Aby mohlo dojít ke kondenzaci, měly by být teploty proudění v systému co nejnižší. Konkrétně to znamená, že topná voda proudící z radiátorů zpět do kotle musí být co nejchladnější. Jedině tak může dojít ke kondenzaci horkých spalin. Pro tento provozní režim jsou obzvláště vhodné systémy podlahového vytápění a velkoplošné radiátory.

Některé složky horkých spalin jsou kyselé a mohou dlouhodobě poškodit komín. Než si majitelé domů pořídí plynový topný systém s kondenzační technologií, musí se zamyslet nad vhodným systémem odvodu spalin, který je pro použití s tímto systémem schválen.

Při provozu plynového kondenzačního kotle vzniká kondenzát. Pro jeho odvádění musí být potrubí pro odvod kondenzátu opatřeno odtokem. Mírně kyselý kondenzát lze bez problémů vypouštět do běžné veřejné kanalizace. Pouze u větších plynových kondenzačních kotlů se jmenovitým topným výkonem nad 100 kW je nutné kondenzát před vypouštěním neutralizovat. Rozhodujícím faktorem je zde hodnota pH kondenzátu.  

Na obrázku jsou znázorněny součásti spalinového systému, které jsou potřebné pro plynový kondenzační topný systém.
Součásti systému odvodu spalin, které jsou nutné pro plynový kondenzační topný systém

Výhody modernizace plynového vytápění

Stále se používá nespočet plynových topných systémů, které využívají zastaralou technologii a jsou zátěží nejen z ekonomického, ale i ekologického hlediska. Modernizace zastaralého plynového vytápění přináší majitelům domů řadu výhod. Aby však celý proces proběhl hladce, je třeba zvážit několik bodů. Více informací o pobídkách a speciálních aspektech modernizace si můžete přečíst zde.

Volbou plynového kondenzačního kotle se majitelé domů aktivně podílejí na šetření zdrojů a snižování zátěže životního prostředí. Pokud udělají další krok a začnou používat bioplyn, mohou své ekologické zásluhy ještě více zlepšit. Z technického hlediska není tento přechod s plynovým kondenzačním kotlem Viessmann žádný problém. Díky regulátoru spalování Lambda Pro Control se plynové kondenzační kotle automaticky přizpůsobují různým druhům plynu – včetně směsí bioplynu. Kromě zemního plynu, bioplynu a kapalného plynu jsou výrobky Vitodens vhodné i pro směsi zemního plynu a vodíku obsahující až 20 % vodíku. Proto vždy přeměňují nejvyšší možné množství energie na teplo bez ohledu na kvalitu plynu.

Dalším argumentem pro modernizaci starých plynových topných systémů je možnost jejich kombinace se solární tepelnou energií. Každý nový plynový topný systém může a měl by být kombinován se solárními kolektory, aby bylo možné využívat bezplatnou sluneční energii. Plynové kotle Viessmann jsou připraveny na připojení k solárnímu tepelnému systému. V několika jednoduchých krocích je lze přepnout z mono režimu na duální režim. Solární termický systém je pak schopen zajišťovat veškerou teplou vodu a sloužit jako záloha pro topný systém. Konstrukce systému Viessmann zaručuje, že všechny komponenty spolu perfektně spolupracují, a to až po komfortní ovládání – dokonce i přes internet pomocí aplikace, která umí vše, co po ní můžete chtít.

Plynové topné systémy lze kombinovat s tepelnými čerpadly

Při duálním provozu lze plynový kotel kombinovat nejen se solárním systémem, ale i s tepelným čerpadlem. V druhém případě pak tepelné čerpadlo zajišťuje nejen ohřev teplé vody, ale také vytápění místností. Plynový kotel se zapíná v době špičkového zatížení. Majitelé systému tak mohou vytápět své domy mimořádně efektivně a čistě a zároveň šetřit zdroje. V neposlední řadě stát takové kombinace podporuje atraktivními dotacemi, pokud kotel využívá kondenzační technologii. Takto inteligentně doplněný plynový topný systém ve starší budově dosáhne optimálního ekonomického výkonu.

Bezproblémová instalace

Vzhledem k tomu, že většina přípojek vede přímo do domu, je instalace plynového vytápění poměrně jednoduchá. Jakmile se majitelé domů rozhodnou pro tento typ vytápění, lze kotel nainstalovat téměř kdekoli. Kompaktní nástěnné plynové kondenzační kotle šetří místo a lze je snadno a rychle instalovat v technické místnosti nebo ve sklepě. Zatímco kompaktní podlahové spotřebiče lze instalovat v podkroví nebo pomocné místnosti, majitelé domů mohou plynové kondenzační spotřebiče snadno zavěsit i do obytných prostor. Existují dokonce plynové kondenzační kotle, které se vejdou do kuchyňské skříňky.

Není nutný žádný skladovací prostor

Díky tomu, že je přípojka umístěna přímo v domě, nepotřebují majitelé domů k provozu plynového vytápění skladovací místnost ani zásobník paliva. Nádrž je nutná pouze v případě, že místo zemního plynu používají plyn kapalný. Tu lze instalovat například na zahradě. Vždy je vyžadován stávající komín. Při instalaci nebo montáži v podkroví postačí nehořlavý střešní vývod o malém průměru asi deset centimetrů. Pokud je k dispozici komín, lze kouřovod vést také přes střechu. Pokud plynový topný systém využívá kondenzační technologii, musí kouřovody splňovat určité požadavky.

Na obrázku je kompaktní nástěnný plynový kotel Viessmann v technické místnosti.

Vytápění plynem – čisté řešení pro komerční podniky a místní úřady

Plynový kotel je osvědčená technologie vhodná pro nejrůznější aplikace. S portfoliem nabízejícím výkony až do 2000 kW má Viessmann vhodné řešení pro každou potřebu a rozpočet. Z technického hlediska je zde třeba rozlišovat mezi nízkoteplotní a kondenzační technologií. Vysvětlíme, v čem spočívá rozdíl a čím se tyto dva systémy liší v komerčních a komunálních aplikacích.

Plynové kondenzační kotle s výkony do 2000 kW pro komerční využití.

Plynové kondenzační kotle navíc využívají kondenzační teplo horkých plynů a dosahují tak mimořádně vysoké účinnosti. Horké plyny zde nejsou odváděny jako spaliny přímo do volného ovzduší komínem, jako je tomu u běžných kotlů. Místo toho proudí přes výměník tepla a při tom se ochlazují. Při ochlazování plynů v nich obsažená vodní pára kondenzuje a uvolňuje latentní kondenzační teplo. To se pak využívá k ohřevu topné vody. Tímto způsobem musí kotel vynaložit méně práce, aby dosáhl požadované teploty průtoku.

Plynové kondenzační kotle pro komerční využití tak nejen dlouhodobě snižují náklady na vytápění, ale také pomáhají snižovat množství spalovaných fosilních paliv. To znamená, že výrazně méně zatěžují životní prostředí.

Pokročilá plynová kondenzační technika Viessmann se vyznačuje použitím výměníků tepla Inox-Crossal z ušlechtilé oceli. Ty se ideálně hodí pro kondenzační techniku a najdete je ve všech kotlích řady Vitocrossal ve výkonovém rozsahu od 80 do 1400 kW. Kondenzační kotle Vitocrossal se používají především v bytových komplexech, ve veřejných a komerčních budovách a v lokálních tepelných sítích. Který typ kotle je pro konkrétní použití nejvhodnější, je třeba určit na základě důkladné přípravy a plánování projektu.

Nízkoteplotní plynové kotle pro komerční použití

Nízkoteplotní kotle se vyznačují osvědčenou a spolehlivou technologií. Díky jejich kompaktní konstrukci je lze snadno přepravovat na místo použití. Jedním z hlavních kladů oproti zastaralým kotlům s konstantní teplotou je, že výkon nízkoteplotního plynového kotle lze přizpůsobit aktuálním potřebám v budově. To se také označuje jako modulační regulace teploty. Kromě toho jsou tyto kotle navrženy pro provoz s nízkými teplotami průtoku. Nízkoteplotní kotle Viessmann jsou vhodné pro použití v komerčních budovách, budovách místních samospráv a velkých obytných budovách, a to jak pro novostavby, tak pro modernizace.

Na obrázku je zobrazen plynový hořák s matricí v provozu.
Plynový hořák Matrix v provozu

Nejčastější dotazy k vytápění plynem

Jaké jsou výhody modernizace? Kolik můžete ušetřit na nákladech za energie díky novému plynovému vytápění? Co znamená chystaná přestavba na plyn? Není plyn omezené palivo a jak se mohu stát nezávislým na vývoji jeho ceny? Pět nejčastějších otázek o vytápění plynem a odpovědi na ně.

V případě kotle s konvenční technologií vytápění je reálná úspora 15 %. Naopak u starého kotle s konstantní teplotou může úspora činit až 30 procent. Pokud se majitelé domů rozhodnou v rámci modernizace topného systému pro kombinaci plynového kondenzačního kotle a solární tepelné energie, mohou být jejich účty až o 35 procent nižší než dříve. Vždy však za předpokladu, že komponenty systému – kotel, radiátory, čerpadlo a rozvody – jsou vzájemně sladěny.

V nadcházejících letech bude muset v západním Německu v rámci přechodu na plyn projít technickou přestavbou mnoho plynových kotlů. Konkrétně plyn L bude nahrazen energeticky bohatším plynem H. Každého, kdo vlastní plynový kondenzační kotel Viessmann s inteligentní řídicí jednotkou Lambda Pro Control, se tato přestavba netýká. Řídicí jednotka se totiž automaticky přizpůsobí novému typu plynu a může bez problémů spalovat H-plyn.

Majitelé plynových kondenzačních kotlů, kteří nejsou vybaveni inteligentní regulační jednotkou Lambda Pro Control společnosti Viessmann, by si měli všímat všech dopisů, upozornění a termínů, které obdrží od svého dodavatele energie. Spotřebitelé nebudou muset hradit žádné náklady vzniklé v důsledku přestavby. Podrobné informace o tom naleznete na stránce o přestavbě na plyn.

Ti, kteří se dnes rozhodnou pro technologii zítřka, budou méně závislí na dodavateli paliva a z dlouhodobého hlediska sníží své náklady na vytápění. Tato technologie je zde již nyní v následujících podobách:

  • Solární tepelná energie v kombinaci s plynovými kondenzačními kotli. Solární termický systém zde zajišťuje ohřev teplé vody a může odlehčit topnému systému.
  • Plynový kondenzační kotel a tepelné čerpadlo. Plynový kondenzační kotel se zapíná pouze při špičkovém zatížení.

Další informace o plynovém vytápění najdete také v průvodci plynovými hybridními spotřebiči.

Na obrázku jsou zobrazeny dřevěné kostky s ikonou stahování jako symbol sekce "Ke stažení a odkazy" pro plynové kotle.
©️ MaximP / Shutterstock.com

Soubory ke stažení a odkazy pro plynové vytápění

V této sekci najdete všechny důležité odkazy a prospekty pro plynové kotle Viessmann. Všechny brožury jsou k dispozici ke stažení zdarma ve formátu PDF.

V následující brožuře naleznete informace o kondenzační technice a jejím pozitivním vlivu na klima a životní prostředí. Prohlédněte si ji a zjistěte více o tom, jak tato technologie funguje, o široké nabídce plynových kondenzačních kotlů a o možnostech jejich kombinování. V brožuře o plynové kondenzační technologii najdete také nejdůležitější klíčové údaje o jednotlivých spotřebičích – shrnuté v přehledné a srozumitelné formě.

Plynové kotle Viessmann jsou k dispozici i ve vyšších výkonových řadách. Ucelený program pro komerční využití zahrnuje účinné energetické systémy pro hospodárné zásobování teplem, párou, chladem a elektrickou energií. V brožuře zahrnující plynové kotle do 2000 kW naleznete přehled všech výrobníků tepla pro komerční aplikace.

Přehled plynových kondenzačních kotlů Vitodens

Společnost Viessmann nabízí širokou škálu modelů, které splní každý požadavek. Podrobné informace získáte jednoduše kliknutím na příslušný katalogový list a případně na další informace o výrobku.

Nástěnný plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 2,5 až 32 kW

Na obrázku je zobrazen nástěnný plynový kondenzační kotel Vitodens 200-W.

Plynový kondenzační kombinovaný kotel s integrovaným zásobníkem z nerezové oceli
Jmenovitý topný výkon: 2,5 až 32 kW

Na obrázku je zobrazen nástěnný plynový kondenzační kotel Vitodens 222-W.

Plynový kondenzační kombinovaný kotel s integrovaným 100litrovým zásobníkem nebo 130litrovým zásobníkem teplé vody s vnitřní nepřímou spirálou
Jmenovitý topný výkon: 2,5 až 32 kW

Vitodens-222-F-3-2-1440x960px.jpg

Plynový kondenzační kombinovaný kotel pro nejmodernější vytápění s kondenzační a solární technologií v rodinných domech
Jmenovitý topný výkon: 2,5 až 19 kW

Na obrázku je plynový kondenzační kombinovaný kotel Vitodens 242-F.

Nástěnný plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon od 49 do 150 kW
Jako systém s více kotli od 98 do 594 kW.

Vitodens-200-W-3-2-1440x960px.jpg

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: 2,6 až 60 kW

Na obrázku je plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300 CU3A.

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 87 až 311 kW

Vitocrossal-300-CM3C-3-2-1440x960px.jpg

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 187 až 635 kW

Na obrázku je plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300 CT3B.

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 400 až 630 kW, jako dvoukotlový systém až 1260 kW.

Na obrázku je plynová kondenzační jednotka Vitocrossal 300 CT3U.

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 800 a 1000 kW

Na obrázku je plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300 CRU.

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 787 až 1400 kW

Na obrázku je plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300 CR3B.

Plynový kondenzační kotel
Jmenovitý topný výkon: Výkon kotle: 80 až 318 kW, jako dvojitý kotel až 636 kW.

Vitocrossal-200-CIB-3-2-1440x960px.jpg
Užitečné odkazy