Vyžádat bezplatné poradenství

Bateriové úložiště elektrické energie jako doplněk fotovoltaického systému

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Solární panely na střeše domu

Fotovoltaické systémy Viessmann dokáží vyrobit dostatek elektřiny pro čtyřčlennou rodinu na celý rok. Hlavním problémem fotovoltaických systémů však je, že mají tendenci poskytovat elektrickou energii v době, kdy většina obyvatel domácnosti není doma – například v odpoledních hodinách. Pokud není žádný připojený spotřebič aktivní nebo připojená zařízení nemohou elektřinu plně spotřebovat, je elektřina dodávána do veřejné sítě.

V posledních letech však výkupní ceny elektřiny neustále klesají. Současně se zvyšuje průměrná cena elektřiny. Pro zvýšení vlastní spotřeby je tedy mnoho důvodů. Pomoci může systém skladování energie. Proto společnost Viessmann uvedla na trh fotovoltaický systém pro ukládání energie Vitocharge VX3. Tento bateriový systém ukládá elektřinu vyrobenou během dne a dává ji k dispozici, když je potřeba.

Jak fungují systémy pro ukládání energie?

Fotovoltaický systém
Fotovoltaický systém

Skladování solární energie přináší velkou výhodu v podobě možnosti využívat elektřinu vyrobenou vlastními silami, když je potřeba. To znamená i v době, kdy nesvítí slunce.

Elektřinu lze skladovat dvěma způsoby – přímo a nepřímo. Pro domácí použití však přicházejí v úvahu pouze nepřímé systémy skladování. Přímé skladování elektřiny probíhá pomocí komponent, jako jsou cívky a kondenzátory, a trvá pouze několik sekund. Proto jsou tyto typy nevhodné pro rodinné domy nebo domy pro dvě rodiny. Používají se spíše v průmyslu, především pro stabilizaci sítě. Pokud tedy jde o fotovoltaiku s akumulací, systém obvykle zahrnuje elektrochemickou akumulační jednotku, jako je například baterie.

Stručné vysvětlení procesu skladování

Princip fungování skladování elektřiny je poměrně jednoduchý. Fotovoltaický bateriový systém ukládá elektrickou energii podobně jako dobíjecí baterie, dokud v domácnosti nevznikne potřeba. Poté předává tuto energii připojeným spotřebičům (světlo, lednička, televizní systém atd.). V detailu to znamená, že když sluneční paprsky dopadají na fotovoltaické panely, přemění se na stejnosměrný proud. Ten však nelze v domácnosti využít. Aby se to napravilo, instaluje se do obvodu střídač, který stejnosměrný proud přemění na střídavý. Akumulační jednotka přichází na řadu, pokud v domácnosti nejsou žádné spotřebiče pro tuto energii. Lithium-iontové baterie od společnosti Viessmann přeměňují elektrickou energii na energii chemickou. Pokud pak dojde k vybití, je tento proces obrácený.

Důležité: Během procesu vybíjení se solární zásobník energie nikdy zcela nevybije. Rozlišuje se mezi "nominální" a "využitelnou" kapacitou. Rozdíl spočívá v hloubce vybití. Systém Vitocharge VX3 byl vyvinut podle speciální provozní strategie a je podobný jako u elektromobilu. Stárnutí akumulátoru je v průběhu životnosti kompenzováno zvyšováním uvolňované hloubky vybití. V případě elektromobilu to znamená, že dojezd vozidla je po celou dobu jeho životnosti udržován na co nejdelší konstantní úrovni. Teprve když hloubka vybití dosáhne 100 %, snižuje se využitelná kapacita. Pokud je zásobník energie nabitý a nejsou k němu připojeni žádní aktivní spotřebitelé, je elektřina dodávána do veřejné sítě. 

Čím se vyznačují fotovoltaické akumulační systémy Viessmann?

Fotovoltaické akumulační systémy vyplňují mezeru mezi nabídkou a poptávkou. To pomáhá zvyšovat vlastní spotřebu a snižovat náklady na energii. Vyrobená elektřina může být využita mnohem efektivněji. Akumulační systémy Viessmann také zajišťují větší nezávislost na dodavatelích energie a odlehčují rozvodné síti.

S naší produktovou řadou Vitocharge nabízíme lithium-iontové akumulátory s vysokou účinností a dlouhou životností. Naše modely mají životnost až 20 let nebo garantovaný energetický výkon 9,6 MWh na 4 kWh baterie. V průměru můžete očekávat přibližně 250 plných cyklů za rok. Baterie Vitocharge VX3 lze zapojit do série. To umožňuje flexibilní velikost úložiště a dokonalé přizpůsobení vašim individuálním potřebám elektrické energie. Obě verze jsou navíc vhodné jak pro paralelní napájení ze sítě, tak pro režim nahrazení napájení ze sítě. To znamená, že akumulační jednotky Viessmann mohou pracovat paralelně s napájením z veřejné sítě a zároveň mohou v případě výpadku proudu zásobovat nejdůležitější spotřebiče.

Nová generace akumulačních jednotek: kompaktnější, tišší a výkonnější

Nová generace baterií Vitocharge VX3 dává majitelům domů možnost snadno skladovat elektrickou energii, a tím ji efektivněji využívat. Osvědčené a spolehlivé lithium-železo-fosfátové baterie jsou navrženy pro dlouhou životnost. Proto společnost Viessmann nabízí 10letou záruku na výměnu bateriových článků v peněžní hodnotě. Kromě toho lze systém během prvního roku provozu snadno rozšířit, pokud se změní potřeba energie. Modulární akumulátor energie Vitocharge VX3 se tak stává srdcem promyšlených energetických řešení Viessmann pro teplo, energii a mobilitu. Od výroby tepla přes fotovoltaický systém až po nabíjecí stanici pro elektromobil – vše pochází z jednoho zdroje. To získáte pouze u společnosti Viessmann.

Kliknutím na tlačítko přehrát se na video podívejte. Vezměte prosím na vědomí, že při sledování videa budou na YouTube přenesena data. Podrobnosti o tom najdete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.

Vyplatí se bateriové úložiště energie?

S bateriovým úložištěm energie od společnosti Viessmann získáte produkt, který má mnohostranné využití. Vitocharge VX3 lze použít jako hybridní fotovoltaické úložiště energie, jako střídavé úložiště energie nebo jako čistě fotovoltaický střídač. Díky tomu je vhodný pro použití v nových i stávajících systémech.

Akumulační systémy pro nové fotovoltaické systémy

S klesajícími výkupními cenami dává instalace systémů pro vlastní spotřebu stále větší smysl. Je však důležité, aby byl nový systém přizpůsoben domu a poptávce po elektřině tak, aby byl zároveň hospodárný. Aby se zajistilo, že ekologicky odpovědná elektřina vyrobená svépomocí vždy najde svého spotřebitele, vyplatí se mít k dispozici jednotné energetické řešení. Některé příklady jsou následující:

  • Fotovoltaický systém + akumulační jednotka + tepelné čerpadlo.
  • Fotovoltaický systém + akumulační jednotka + topné zařízení s palivovými články
  • Fotovoltaický systém + akumulační jednotka + elektrický systém vytápění a ohřevu TV

Energie z fotovoltaického systému se ukládá do zásobníku energie a spotřebovává se přímo v elektrických spotřebičích, jako je tepelné čerpadlo. V případě přebytku energie se energie dočasně uloží do baterie zásobníku energie a v případě potřeby se opět uvolní. Dům a tepelné čerpadlo jsou tak z velké části zásobovány energií vyrobenou udržitelně a efektivně na střeše.

S fotovoltaickým systémem a topným zařízením na palivové články získáte dva generátory energie, které se vzájemně dokonale doplňují. V létě fotovoltaický systém vyrábí elektřinu pro dům (a případně i pro elektromobil). V zimě dodává topný spotřebič na palivové články více elektřiny díky své provozní době. To znamená, že váš dům (a volitelně i elektromobil, dobíjený z wallboxu) může být celoročně zásobován z vlastních zdrojů energie. To na jedné straně zvyšuje soběstačnost a na druhé straně snižuje vaše náklady na elektřinu.

V plně elektrickém systému se energie vyrobená fotovoltaickým systémem využívá pro elektrické generátory tepla, jako je infračervené vytápění, podlahové vytápění nebo ohřev teplé vody. V případě přebytku energie se energie dočasně ukládá do zásobníku energie. Dům s elektrickým vytápěním prostor i ohřevem teplé vody tak může dosáhnout vysokého stupně soběstačnosti a udržitelnosti a využívat výhod infračerveného tepla s nízkou spotřebou v pohotovostním režimu.

Provozovatelé soustav dostávají po dobu 20 let pevnou platbu za elektřinu, kterou exportují do sítě. Jakmile skončí platnost dotace podle zákona o obnovitelných zdrojích energie pro váš stávající fotovoltaický systém, provozovatelé veřejných sítí již nejsou povinni odebírat vámi vyrobenou energii. Kromě toho "přímý prodej", kdy se elektřina vyrobená vlastními silami prodává na burze s elektřinou, nemusí být nutně proveditelný. V této situaci se vyplatí zvýšit vlastní spotřebu pomocí výrobků Viessmann. Vysoká flexibilita komponentů Viessmann umožňuje v tomto případě kombinovat stávající fotovoltaický systém s akumulační jednotkou jako systémové řešení. V případě potřeby lze systém snadno rozšířit o další bateriové moduly.

Kromě obvyklých domácích spotřebičů, které vyžadují elektrickou energii, můžeme zvýšit vlastní spotřebu například pomocí elektricky poháněného tepelného čerpadla Vitocal 060-A pro ohřev teplé vody. Je to ideální doplněk pro příjemné pohodlí při přípravě teplé vody. Využití samovýroby elektřiny má za následek pouze nižší provozní náklady. Elektricky ovládaný systém mechanického větrání Vitovent 300-W také zvyšuje náš pocit pohody a pohodlí domova a významně přispívá k zachování struktury budovy čerstvým, čistým vzduchem a optimální úrovní vlhkosti.

Jak velké musí být bateriové úložiště energie?

Ať už se jedná o nový nebo stávající systém, vše závisí na správné velikosti jednotky pro ukládání energie. Akumulační jednotka by měla mít dostatečnou kapacitu, aby mohla domácnost zásobovat solární elektřinou od večera do následujícího rána. Velikost nebo kapacita zásobníku energie závisí jak na roční spotřebě elektřiny, tak na jmenovitém výkonu stávajícího nebo plánovaného fotovoltaického systému. Jako vodítko lze použít následující pravidlo: 1 kWp FV = 1 kWh baterie = 1000 kWh spotřeby elektřiny v domácnosti.

 

Příklad 1 s tepelným čerpadlem

Domácnost + tepelné čerpadlo: 8000 kWh

Fotovoltaika = 8 kWp

________________________

Akumulační jednotka = 8 kWh

 

 

Příklad 2 s tepelným čerpadlem a elektromobilem

Domácnost + tepelné čerpadlo + elektromobil = 12 000 kWh

Fotovoltaika = 12 kWp

___________________________________

Akumulační jednotka = 12 kWh

 

Příliš velké nebo příliš malé akumulační jednotky jsou neekonomické.

Pokud je jednotka pro ukládání energie předimenzovaná, ukládá příliš mnoho elektrické energie, aniž by byla skutečně využita. Kromě zbytečně vysokých dodatečných pořizovacích nákladů vám vzniknou také ztráty v důsledku ztráty odměny za elektřinu dodanou do sítě. Naopak, pokud je jednotka pro ukládání energie příliš malá, budou muset majitelé systému nakupovat více elektřiny. To je výrazně dražší než vlastní výroba elektřiny ze střechy. Proto je nezbytné, abyste se obrátili na některého z našich obchodních partnerů s žádostí o radu.

Skladování solární energie a efektivní hospodaření s ní

Digitální propojení a řízení všech součástí systému usnadňuje ukládání obnovitelných energií a harmonizaci jejich výroby a spotřeby. V tomto ohledu je Viessmann GridBox optimálním doplňkem pro systémová řešení sestávající z fotovoltaického systému a skladování energie. Aplikace totiž přehledně vizualizuje toky energie v domě a vytváří tak plnou transparentnost. Základem je přitom energetický panel. Ten mimo jiné zobrazuje výkon fotovoltaického systému, stav nabití jednotky pro ukládání energie a aktuální spotřebu energie v domě. Denní trendy, týdenní přehledy a informace o bilanci CO2 usnadňují uživatelům udržet si neustálý přehled. Dostupné optimalizační funkce pro fotovoltaický systém, solární úložiště energie, systémy ohřevu teplé vody a elektrická vozidla ještě více zefektivňují systém.

Řada produktů pro ukládání energie

Akumulační jednotky Viessmann zvyšují vlastní spotřebu vyrobené energie a zlepšují účinnost fotovoltaického systému. Systém bude nabíjet akumulační jednotku energie v době, kdy váš dům nebude poptávat elektrickou energii. Tato energie se využívá podle potřeby, například k provozu elektrických spotřebičů. Pokud je jednotka pro ukládání energie plně nabitá a nejsou připojeni žádní spotřebitelé, přebytečná energie bude exportována do sítě a odpovídajícím způsobem odměněna.

Užitečné odkazy