Solární kolektor generuje teplo vždy, když na absorbér dopadá sluneční světlo, a to i v době, kdy není teplo potřeba. To může být například v létě, kdy jsou obyvatelé na dovolené. Pokud již není možný přenos tepla prostřednictvím zásobníku teplé vody nebo akumulačního zásobníku topné vody, protože jeden z nich je již plně ohřátý, oběhové čerpadlo se vypne a solární tepelný systém stagnuje.
Pokud na kolektor dopadá další sluneční záření, jeho teplota se zvyšuje, dokud se teplonosné médium neodpaří, což způsobuje vysoké tepelné namáhání součástí systému, jako jsou těsnění, čerpadla, ventily a samotné teplonosné médium. V systémech s teplotně závislým vypínáním ThermProtect je tvorbě páry spolehlivě zabráněno.
Plochý kolektor s přepínatelnou absorpční vrstvou
Poprvé byl vyvinut a patentován plochý kolektor, který po dosažení určité teploty zabraňuje dalšímu pohlcování energie. Absorpční vrstva kolektoru Vitosol 200-FM je založena na principu "spínacích vrstev". Krystalická struktura, a tedy i výkon kolektoru, se mění v závislosti na teplotě kolektoru, čímž se snižuje stagnační teplota. Při teplotách absorbéru 75 °C a vyšších se krystalická struktura povlaku mění, čímž se mnohonásobně zvyšuje rychlost vyzařování tepla. Tím se snižuje výkon kolektoru, protože s rostoucí teplotou kolektoru výrazně klesá stagnační teplota a zabraňuje se tvorbě páry.
Jakmile teplota v kolektoru klesne, krystalická struktura se vrátí do původního stavu. Více než 95 % dopadající sluneční energie může být nyní absorbováno a přeměněno na teplo; pouze nepatrná část (méně než 5 %) je vyzářena zpět. To znamená, že výtěžnost nového kolektoru je vyšší než u běžných plochých kolektorů, protože kolektor se nikdy nedostane do fáze stagnace a může kdykoli znovu dodávat teplo. Počet aktivací změny krystalické struktury není omezen, což znamená, že tato funkce je vždy k dispozici.