Vyžádat bezplatné poradenství

Hydraulické vyvážení topného systému snižuje spotřebu energie

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Na obrázku je zobrazen radiátor s termostatem ViCare jako symbol hydraulického vyvážení.

Často se vyskytujícím problémem je nedostatečné vyhřívání radiátorů nebo nerovnoměrná distribuce tepla do různých místností v domě. V důsledku toho může být v kuchyni zima a v koupelně horko. To svědčí o tom, že topný systém není optimálně nastaven. Tento problém může vyřešit proces zvaný hydronické vyvážení. Ten by měl provést instalatér topení. Proto zde najdete informace jak pro majitele topení, tak pro instalatéra.

K informacím pro majitele topení
K informacím pro instalatéry topení

Informace pro majitele topných systémů

Hydraulické vyvážení musí být provedeno po instalaci topného systému, ať už v novostavbě nebo v rámci modernizace. To umožňuje vyladit systém tak, aby vyhovoval individuálním požadavkům na vytápění.

Proč je hydraulické vyvážení nutné?

Hydraulické vyvážení zajišťuje, že v každém radiátoru je vždy správné množství topné vody. Díky tomu je teplo v budově distribuováno mnohem rovnoměrněji. To nejen zvyšuje úroveň komfortu, ale také zajišťuje, že spotřebovaná energie může být mnohem efektivněji využita pro vytápění a přípravu teplé vody. Hydraulické vyvážení topného systému totiž zvyšuje energetickou účinnost až o 15 procent. To bylo prokázáno nezávislými studiemi. Pokud topný systém funguje lépe a efektivněji, znamená to také, že se může snížit spotřeba energie a v konečném důsledku i náklady na vytápění.

Obecně platí, že voda jde vždy cestou nejmenšího odporu. Výsledkem je, že radiátory v blízkosti zdroje tepla jsou zásobovány větším množstvím topné vody než ty vzdálenější. Proto musí být množství vody, které jimi protéká, omezeno. K tomu slouží hydronické vyvažování.

Hydraulické vyvažování
Obrázek: © SpeedKingz / Shutterstock.com

Je hydronické vyvážení povinné?

Neexistuje žádný zákonný požadavek na hydronické vyvážení. Pokud však má být otopná soustava instalována správně je toto doporučováno. 

Jaký je postup pro hydronické vyvážení?

Jak již bylo zmíněno, hydronické vyvážení je v zásadě nutné k tomu, aby se do všech radiátorů v soustavě dodávalo přesné množství tepla potřebné pro danou místnost. Aby se toho dosáhlo, musí se topný systém nastavit podle poptávky. K tomu je třeba přesně kalibrovat průtok topné vody potrubím vedoucím k jednotlivým radiátorům, rychlost čerpadla a nastavení zdroje tepla tak, aby si vzájemně vyhovovaly. Opatření pro hydronické vyvážení se týkají topných potrubí, všech ventilů a všech čerpadel.

Tím je zajištěno, že žádná místnost nebude nedostatečně vytápěna nebo přetápěna a že topná energie bude použita efektivně. Hydraulické vyvážení navíc snižuje hlukovou zátěž způsobenou nadměrnými rychlostmi proudění v soustavě.

Infografika o hydronickém vyvažování
Infografika znázorňuje rozdíl mezi soustavou s hydronickým vyvážením a bez něj. (1) Bez hydronického vyvážení (2) S hydronickým vyvážením

Jednotlivé kroky procesu hydronického vyvážení

K provedení hydronického vyvážení je zpravidla povolán dodavatel. Nejprve dodavatel vypočítá potřebu tepla v jednotlivých místnostech. Za tímto účelem je třeba stanovit výkon instalovaných otopných těles a skutečnou potřebu tepla obyvatel. Dále zhotovitel vypočítá optimální teplotu průtoku pro soustavu a také potřebné množství vody pro jednotlivé radiátory. K tomuto účelu je k dispozici speciální software.

Na základě zjištěných údajů se pak upraví jednotlivé součásti systému. Ty by měly být vzájemně přesně sladěny a odpovídat podmínkám otopné soustavy jako celku i budovy.

Rovnoměrnou distribuci tepla obvykle zajistí předimenzované topné čerpadlo a vysoká teplota průtoku. To však také znamená nadměrnou dodávku topné vody. Výsledkem je zbytečně vysoká spotřeba energie a nadměrné náklady na vytápění. Proces hydronického vyvážení odhalí i takovéto problémy s dimenzováním. Hydraulické vyvážení lze považovat za úspěšné, jakmile jsou všechny radiátory provozovány se stejným tlakem vody bez ohledu na jejich vzdálenost od zdroje tepla.

Výhody hydronického vyvážení

  • Optimalizace celého topného systému
  • Úspora energie až 15 % ročně
  • Zlepšení komfortu vytápění
  • Snížení hlučnosti proudění

Potenciální úspory pro vás

Vyšší účinnosti můžete dosáhnout bez dodatečných nákladů na instalaci nebo materiál jednoduše správným nastavením topných okruhů a zdroje tepla, což se vyplatí během prvního roku. 

Informace pro instalatéry

Následující informace jsou určeny zejména našim odborným partnerům a obsahují podrobnosti o řešeních společnosti Viessmann, která usnadňují hydraulické vyvážení.

Inovativní řešení pro hydraulické vyvažování

Pro využití výhod hydraulického vyvážení nabízí Viessmann dvě řešení pro rodinné domy a dvojdomy. Digitální a plně automatizované provedení je možné s radiátorovými a podlahovými termostaty ViCare. Optimalizační opatření lze provést tradičním způsobem pomocí karty Vitoset Balance Card.

Automatické vyvažování s inteligentními termostaty

S radiátorovými a podlahovými termostaty ViCare je hydraulické vyvážení jednodušší a rychlejší než dříve. Stačí nahradit všechny běžné termostaty inteligentními komponenty ViCare a připojit je k výrobníku tepla prostřednictvím elektronické platformy Viessmann nebo rozhraní Vitoconnect. Ovládání je pak velmi jednoduché prostřednictvím aplikace ViCare. Funkce jako detekce otevření okna a možnost nastavení individuálních časových programů dále zvyšují komfort pro obyvatele.

Další informace o systému ViCare

Nastavení průtoku pomocí bilanční karty Vitoset

Termostatické ventily se nastavují pomocí karty Vitoset Balance Card na základě velikosti místnosti a stáří budovy přímo na radiátoru. V pouhých třech krocích se optimálně nastaví průtok a zajistí se rovnoměrné zásobování otopných ploch:

  1. Přiložte kartu Balance Card k výřezu na ventilu.
  2. Otočte ventilem s kartou a nastavte velikost místnosti podle stáří budovy.
  3. Přeneste součet nastavení jednotlivých ventilů do parametrizace topného čerpadla.

Automatické hydraulické vyvažování Viessmann ViCare

Užitečné odkazy