Vyžádat bezplatné poradenství

Správné nastavení topné křivky

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Header-set-heating-curve-16-9-1920x1080px.jpg

Teplotu v místnosti lze měnit nejen pomocí termostatického radiátorového ventilu, ale také pomocí řídicí jednotky vytápění. Tuto možnost však mají pouze majitelé topných systémů. Ti, kteří bydlí v pronajatých bytech, musí stále nastavovat požadovanou teplotu pomocí termostatů. Nastavení topné křivky nejenže zajistí dosažení požadované teploty, ale může také zvýšit tepelný komfort a snížit náklady na vytápění.

Funkce topné křivky

Topná charakteristika, jak se topná křivka v technickém žargonu nazývá, je grafickým znázorněním matematického vzorce. Popisuje vztah mezi venkovní teplotou a teplotou průtoku. To znamená, že pokud se změní venkovní teplota, má to přímý vliv na teplotu průtoku. Ta je teplota topné vody, která proudí ze zdroje tepla do radiátoru nebo do systému plošného vytápění. Průtoková teplota má významný vliv na účinnost topného systému, a je proto klíčovým faktorem při nastavování topné křivky.

 

Neměla by být nastavena příliš vysoko ani příliš nízko. Pokud je nastavena příliš vysoká, zvyšuje průtočná teplota tepelné ztráty, a pokud je nastavena příliš nízká, brání dostatečnému vyhřátí domu. Pro nalezení optimální průtokové teploty se vyplatí vyzkoušet různá nastavení. Je vhodné vytvořit si protokol, do kterého si budete zaznamenávat nastavení, teploty průtoku a venkovní teploty. Měli byste se také poradit s dodavatelem, který vám pomůže najít správné hodnoty.

Nastavení topné křivky se provádí pouze u topných systémů s regulací s kompenzací počasí. U těchto systémů slouží venkovní teplota jako řídicí veličina, na jejíž změny reaguje teplota průtoku. Zjednodušeně řečeno: čím nižší je venkovní teplota, tím vyšší je teplota průtoku. Tyto topné systémy mají jeden nebo více snímačů venkovní teploty, které zaznamenávají venkovní teplotu.

Kromě venkovní teploty je třeba při nastavování topné křivky zohlednit také nastavenou teplotu nebo nastavenou teplotu v místnosti. Jedná se o stanovenou požadovanou teplotu v místnostech. Pokud teplota klesne pod tuto nastavenou hodnotu, měla by do radiátorů proudit teplá topná voda, pokud byla topná křivka optimálně nastavena.

Graf zobrazuje sklon, úroveň a nastavenou pokojovou teplotu pro topnou křivku.

 

Sklon a úroveň jako klíčové proměnné

Pro nastavení topné křivky mají majitelé systému k dispozici dvě klíčové proměnné: sklon a úroveň topné křivky. Zdroj tepla pomocí sklonu určuje, jak prudce musí měnit teplotu průtoku při změně venkovní teploty. Sklon může být velmi strmý nebo velmi plochý. To závisí mimo jiné na požadované teplotě v místnosti a energetickém stavu budovy. Pokud vytápěný dům ztrácí díky dobré izolaci málo tepla, postačí plochá křivka. Pokud však dochází ke značným tepelným ztrátám obálkou budovy, musí být sklon nastaven strmější, aby nedocházelo ke ztrátě komfortu.

Zatímco sklon ovlivňuje chování topné křivky, úroveň umožňuje rovnoměrně korigovat teplotu proudění směrem nahoru nebo dolů. Konkrétně to znamená, že pokud jsou místnosti chladnější, než chcete, musí se úroveň topné křivky zvýšit. Pokud je naopak příliš teplo, bylo by správné úroveň snížit.

Jak správně nastavit topnou křivku – videonávod

Kliknutím na tlačítko přehrát se na video podívejte. Vezměte prosím na vědomí, že při sledování videa budou data přenášena do služby Youtube. Podrobnosti o tom najdete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Pokud máte zdroj tepla s regulací s kompenzací počasí od společnosti Viessmann, můžete v několika krocích nastavit topnou křivku, a tím ovlivnit topné vlastnosti kotle. Způsob, jakým to provedete, je prakticky shodný pro všechny zdroje tepla a je popsán v příslušném návodu k obsluze. 

Obrázek ukazuje topnou křivku řídicí jednotky Vitotronic.

Jak správně nastavit topnou křivku

  1. Klepněte na "Menu" nebo na symbol menu
  2. Poté klepněte na "Heating" (Vytápění)
  3. Nyní vyberte požadovaný "Topný okruh"
  4. Klepněte na "Heating curve" (Topná křivka)

Pomocí tlačítka +/- změňte sklon a úroveň topné křivky. Tovární nastavení je 1,4 pro sklon a 0 pro úroveň. Změnu můžete přijmout pomocí symbolu šipky.

Jakmile změníte hodnotu pro sklon nebo úroveň, graf jasně zobrazí změnu topné křivky. Přiřazené nastavené průtokové teploty pro topný okruh (zobrazené na svislé ose) jsou zobrazeny v závislosti na různých venkovních teplotách (zobrazených na vodorovné ose).

Hodnota, kterou nastavíte pro sklon a úroveň, závisí na mnoha faktorech, a proto na ni nelze dát obecnou odpověď. Kromě tepelné izolace budovy hraje roli také typ instalovaných radiátorů.

Přesto lze jako vodítko použít následující standardní hodnoty pro sklon:

  • 0,3 až 0,5 v dobře izolovaném domě s podlahovým vytápěním.
  • 1,0 až 1,2 u dobře izolovaného domu s radiátory
  • 1,4 až 1,6 pro starší rodinný dům s radiátory

Pro úroveň topné křivky ve stávajícím systému lze provést následující úpravy:

  • Pokud je teplota v místnosti obecně příliš nízká: zvyšte úroveň
  • Pokud je teplota v místnosti příliš nízká, zejména v chladných dnech: zvyšte sklon.
  • Pokud je teplota v místnosti na jaře/podzim příliš nízká, ale v chladných dnech dostatečná: zvyšte úroveň a snižte sklon.
  • Pokud je teplota v místnosti na jaře/podzim příliš vysoká, ale v chladných dnech dostatečná: snižte úroveň a zvyšte sklon.

Optimalizací topné křivky mohou majitelé systému zajistit, aby jejich zdroj tepla vyráběl pouze tolik tepla, kolik je potřeba k dosažení požadované teploty v místnosti. Kromě zvýšení komfortu (již žádná přílišná zima nebo přílišné horko), které to přináší, jsou zde především finanční výhody. Díky menší spotřebě energie v podobě paliva se dlouhodobě snižují náklady na vytápění. Kdo topí fosilními palivy, jako je plyn nebo olej, sníží také zatížení životního prostředí.

Abyste dosáhli nejlepšího výsledku a vyhnuli se možným chybám, doporučujeme při prvním seřízení topné křivky konzultovat topenáře. Pomocí našeho vyhledávání místních partnerů můžete najít vhodného topenáře ve svém okolí v několika málo krocích. Případně se můžete obrátit na komunitu Viessmann.

Užitečné odkazy