Topná sezóna: Kdy byste měli začít vytápět svůj domov?
Požádejte o bezplatnou konzultaciKdyž se dny zkracují, noci prodlužují a teplota klesá, je čas probudit topný systém z letního spánku. Co to ale přesně znamená? Kdy vlastně začíná topná sezóna? Nebo vůbec existuje povinná topná sezóna? Vysvětlíme vám, které zákony zde platí a co byste měli vzít v úvahu, když začíná topná sezóna.
Existují nějaké zákony upravující topnou sezónu?
Lze kategoricky říci, že v Německu neexistují žádné zvláštní zákony, které by upravovaly topnou sezónu a její začátek či konec. Nicméně určité časové období bylo definováno a potvrzeno i judikaturou. V souladu s tím začíná topná sezóna 1. října a končí 30. dubna.
V závislosti na povětrnostních podmínkách a regionu v Německu se však přesné časy mohou od tohoto časového rámce lišit. Za určitých okolností může například topná sezóna začínat již v polovině září a pokračovat až do poloviny nebo dokonce do konce května.
Co musí majitelé systému zvážit?
Majitelé systémů, kteří nepronajímají obytné prostory, mohou v zásadě vytápět své domy, kdykoli je příliš chladno, a to i mimo obvyklou topnou sezónu. Pro úsporu energie, a tím i snížení nákladů na vytápění, se však doporučuje nastavit topný systém Viessmann na letní režim. To znamená, že systém zásobuje budovu pouze teplou vodou.
Vyspělý topný systém Viessmann lze také nastavit pomocí regulačního systému s kompenzací počasí. Klíčovou roli zde hraje topná křivka. Nastavené teploty v místnosti je dosaženo po optimálním nastavení topné křivky, známé také jako topná charakteristika, a po úplném otevření termostatů. Než se však optimální nastavení najde, může to kvůli setrvačnosti systému trvat i několik dní. Pokud pak teploty klesnou natolik, že teplota v místnosti klesne pod nastavenou teplotu, topný systém se odpovídajícím způsobem spustí.
K dispozici je podpora, která vám pomůže dosáhnout správného nastavení. Naši obchodní partneři Viessmann vám rádi pomohou.
Vytápění na jaře a na podzim – kdy byste měli začít vytápět svůj domov?
Většina lidí řeší otázku, kdy začít vytápět svůj domov, v přechodných obdobích jara a podzimu. Je to proto, že jaro často přináší příjemně teplé dny, zejména pokud dlouho svítí slunce. V noci však teploty někdy klesají pod bod mrazu. Totéž platí i pro podzimní měsíce. Jak vyplývá z výše uvedeného, neexistují žádné zákony, které by upravovaly, kdy musí být nemovitost pro nájemníky vytápěna. Existují pouze pokyny.
Majitelé domů mohou na jaře a na podzim zapnout vytápění, kdykoli je příliš chladno. Časté zapínání a vypínání systému (tzv. cyklování) může snížit jeho účinnost. Abyste tomu předešli, dbejte na rovnoměrné rozložení tepla v domě a na odpovídající nastavení regulátoru vytápění. Cyklování olejových a plynových topných systémů se obchází mimo jiné modulací hořáků nebo individuálním nastavením topné křivky (v systémech s regulací systému s kompenzací počasí).
Topná sezóna – převážně záležitost nájemního práva
Pokud naopak jako vlastník systému pronajímáte obytné prostory, stává se otázka topné sezóny důležitější. Nezřídka dochází ke sporům mezi nájemníky a pronajímateli právě v této záležitosti. Obě strany zakládají své argumenty na datu. Je však třeba vzít v úvahu a zvážit mnoho dalších faktorů. O tom, zda je v místnosti příliš chladno, často zpočátku rozhoduje vnímání teploty jednotlivcem. Zásadně důležitým faktorem je také to, jak jednotlivec větrá své obydlí a jak dobře byla nemovitost zrekonstruována a zateplena. Čím přesně se však mohou nájemníci a pronajímatelé řídit?
Teplota v místnosti by neměla klesnout pod tuto úroveň
V konečném důsledku se však topná sezóna neřídí přesným datem. Kdy byste měli začít vytápět nemovitost, závisí mnohem více na teplotě. Pro ni existují určité standardní hodnoty, kterými se můžete řídit. V tomto období by se teplota v místnosti měla pohybovat mezi 20 a 22 stupni Celsia. Na tyto teploty v obytných prostorách mají nájemníci nárok během obvyklé topné sezóny. Přestože v noci lze topení ztlumit, teplota nesmí klesnout pod 18 stupňů Celsia.
Potřeba vytápění mimo topnou sezónu
Topná sezóna však není pevně stanovena. Mimo sezónu se totiž může ochladit natolik, že v místnostech nelze dosáhnout uvedených teplot. V důsledku toho může být nutné zapnout vytápění i v květnu nebo srpnu. Pokud venkovní teploty klesnou pod 16 stupňů Celsia nebo teploty v bytě zůstanou nižší než 18 stupňů Celsia po dobu alespoň dvou po sobě jdoucích dnů, má nájemce nárok na zapnutí topného systému. I tato čísla jsou však pouze orientační. Protože ani na to neexistují žádné zákony, pouze různá soudní rozhodnutí. Neexistuje tedy obecná odpověď na otázku, kdy je možné snížit nájemné.