Energetická krize: příčina, řešení a možnosti
Požádejte o bezplatnou konzultaciPokud již nelze uspokojit poptávku po energii dostupnými prostředky a zásobami, nastává energetická krize. To má dalekosáhlé důsledky pro společenský a hospodářský život. Historie je plná příkladů, a to až do moderní doby. V této příručce objasníme příčiny a důsledky a ukážeme, které technologie jsou vhodné pro překonání energetické krize.
Co je to energetická krize?
Průmysl, domácnosti, obchod a doprava potřebují energii. Donedávna byla poptávka po energii uspokojována především fosilními palivy, tj. spalováním uhlí, plynu a ropy. Na rozdíl od biomasy a obnovitelných zdrojů energie se tyto zdroje energie označují jako fosilní typy paliv. Když stávající zásoby energie přestanou být k dispozici v množství, které by stačilo k uspokojení poptávky, nastává energetická krize.
Nedostatek paliva jako příčina – příklady z minulosti
Historie je plná příkladů energetických krizí, od nedostatku dřeva v Anglii v 18. století až po ropné krize na počátku a na konci 70. let 20. století. Neměli bychom zapomínat ani na krizový scénář, který nás čeká v souvislosti se změnou klimatu se všemi jejími ekologickými a ekonomickými důsledky. V pozadí všech energetických krizí je skutečnost, že osvědčený zdroj energie již nelze využívat v takové míře jako dříve. Historicky se to nejčastěji týkalo ropy. Dochází však i ke krizím, které se týkají dodávek zemního plynu a elektřiny.
V závislosti na zdroji energie se důvody jeho nedostatku liší. V historické Anglii zmizely zásoby dřeva v důsledku nadměrného kácení stromů pro stavbu lodí. Ropné krize v minulém století vznikly v důsledku prudkého nárůstu cen v důsledku umělého nedostatku této suroviny. Bezpečnost našich dodávek energie je tak ohrožena nejen tehdy, když je dosaženo přirozených limitů suroviny, ale také tehdy, když geopolitický vývoj vede k jejímu nedostatku. Nejnovějším příkladem jsou války, které zvýrazňují závislost zemí zapojených do konfliktů na dovozu ropy a zemního plynu.
Globální ropný vrchol – poslední krize
Bez ohledu na globální politické události, které se mohou náhle a vážně změnit, nás čeká poslední krize – okamžik, kdy se vyčerpají zásoby přírodní ropy. Tento časový okamžik, označovaný jako globální ropný vrchol, nelze přesně datovat, ale jedno je přesto jasné. Dříve či později budou fosilní zdroje vyčerpány. To je jeden z důvodů, proč má rozšiřování alternativních zdrojů energie tak vysokou prioritu. Existují však i další důvody.
Změna klimatu urychluje energetickou krizi
Fosilní paliva jsou hlavním zdrojem změny klimatu způsobené člověkem. Při jejich spalování se uvolňuje oxid uhličitý (CO₂), který spolu s dalšími emisemi skleníkových plynů způsobuje globální oteplování. Důsledkem jsou častější bouře, přívalové vlny způsobené stoupající hladinou moří a sucho spojené s neúrodou. Vědci odhadují předvídatelné škody na desítky miliard. Jedna třetina celosvětových emisí CO₂ pochází z dodávek energie do budov. V soukromých domácnostech je zase až 80 procent spotřeby energie určeno na vytápění. Zde existuje obrovský potenciál úspor, který lze využít k odvrácení energetické krize. Klíčem k tomu jsou obnovitelné zdroje energie.
Využití obnovitelných zdrojů energie jako východisko z krize
Přechod na obnovitelné zdroje energie má potenciál zastavit nežádoucí změny klimatu a snížit závislost na fosilních palivech. Mezi obnovitelné zdroje energie patří všechny ty, které jsou prakticky nevyčerpatelné nebo se dostatečně rychle obnovují. Patří mezi ně např:
- Geotermální energie (ekologická energie)
- sluneční energie
- Biomasa (např. dřevo)
Aby bylo možné obnovitelné zdroje energie efektivně využívat, je k dispozici řada technologií pro domácnosti, komerční sféru a místní samosprávy. Patří mezi ně:
- tepelná čerpadla
- Fotovoltaické systémy
- Solární termální energie
- Systémy vytápění peletami
Následující video ukazuje, jak obnovitelné zdroje tepla přispívají k větší nezávislosti na fosilních palivech na příkladu nového tepelného čerpadla Viessmann Vitocal:
Vzhledem k tomu, že přechod na obnovitelné zdroje tepla nelze uskutečnit ze dne na den a obnovitelné zdroje energie nejsou zcela bezplatné, existují další opatření, která hrají roli při odvracení energetické krize. V první řadě jsou to úspory energie a vyšší energetická účinnost. V domácnostech toho lze někdy dosáhnout jednoduchými opatřeními, jak je vysvětleno v následující části.
Opatření a tipy pro energetickou krizi: co mohu udělat sám?
V souvislosti s nedávnou krizí dodávek energie stojí soukromí uživatelé a majitelé domů před jednoduchou otázkou... Co mohu udělat sám? Jak mohu ušetřit energii? A mohu se vůbec stát nezávislým na fosilních palivech, jejichž ceny tolik kolísají? V následujícím seznamu je uvedena řada opatření, která můžete přijmout, abyste zvýšili svou účinnost a úspory. Kliknutím na odkaz se dostanete na příslušný návod.
- Úspora energie a snížení nákladů na vytápění
- Šetřete plynem
- Najděte alternativy k vytápění olejem
- Optimalizace spotřeby teplé vody
- Zvyšte energetickou účinnost pomocí hydronického vyvážení
- Pravidelně provádějte servis vytápění
- Najděte alternativy k plynovému vytápění
- Obnova topného systému