Pro získání energetického štítku budovy je nutné oslovit odbornou firmu, která provede měření a vypracuje PENB. Cena za zpracování energetického štítku budovy se může lišit v závislosti na velikosti a složitosti budovy, ale také na regionu, kde se budova nachází. V České republice jsou oprávněni zpracovávat energetické štítky budov pouze energetičtí specialisté, kteří mají potřebné oprávnění od Ministerstva průmyslu a obchodu.
Třída energetické účinnosti
Vyžádejte si bezplatné poradenstvíSe štítky energetické náročnosti se setkáváte již nějakou dobu. Jste si ale jisti, že v nich čtete správně? Zjistěte, co všechno vám můžou prozradit.
Od roku 2001 je označování spotřební elektroniky povinné a díky tomu na první pohled vidíte, s jakou spotřebou nebo i hlukem můžete do budoucna s výrobkem počítat. Štítky energetické náročnosti jsou na vysavači i bojleru.
Změna pravidel
Když v roce 2001 vyšel zákon o označování produktů, nikdo nepočítal s tak velkým pokrokem v oblasti snižování spotřeby. Proto během let nebyla stupnice A – G dostatečná a výrobky, které byly úspornější, se označovaly A+, A++ až A+++. Takové označení však bylo matoucí. Produkt A v konečném důsledku vůbec nebyl tak výhodný, ačkoliv spadal do první kategorie a navíc byl v zeleném poli.
Proto během září 2019 vyšlo v platnost nové pravidlo, které snížilo stupnici od A – D, případně A – G. Tentokrát se však s nárůstem kvality počítá dopředu, proto v současnosti na označení A, tj. nejvyšší energetická účinnost, velká část produktů nedostane. Naopak energetický štítek G nesou ty nejméně ekologické produkty.
Obsah energetických štítků
Vizuální podoba štítků se však nemění. Stejně tak obsah. Informace vždy obsahují výrobce a přesný název produktu. Piktogramem je znázorněna funkce a hned pod ním je velká barevná stupnice energetické třídy. Ve spodní části je výkon výrobku a doplňující informace přímo k typu výrobku. Například hlukové emise nebo objem lednice.
U zařízení Viessmann se o energetické třídě vždy dozvíte v sekci Informace o produktu. Tam si můžete prostudovat náročnost, výkon i stáhnout prospekt s dalšími podrobnostmi. V případě dotazů se neváhejte obrátit přímo na společnost Viessmann nebo na proškolené prodejce v okolí.
Konkrétně u tepelných čerpadel energetický štítek obsahuje tyto informace:
- Výrobce a typ čerpadla,
- stupnici energetických tříd,
- třídu energetické účinnosti pro středněteplotní a nízkoteplotní provoz,
- návrhové výkony (tučným písmem nad piktogramem Evropy, pozn.: nejedná se o maximální výkon),
- hodnoty akustického výkonu pro vnitřní a venkovní jednotku tepelného čerpadla (při daném výkonu),
- teplotní tepelný výkon za průměrných, chladnějších a teplejších klimatických podmínek pro středněteplotní a nízkoteplotní aplikaci,
- teplotní mapu Evropy znázorňující tři orientační teplotní oblasti.
Energetický štítek budovy (PENB)
Dnes energetický štítek najdete také u budov, respektive oficiálně jde o průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Jde o ukazatel roční měrné spotřeby energie na metr čtvereční (kWh/m² za 1 rok), do něhož jsou zahrnuty náklady na vytápění, na ohřev teplé vody, na osvětlení, na chlazení, ale také na větrání. Naopak ve výpočtu není zahrnuta spotřeba jednotlivých spotřebičů uvnitř domu.
I v tomto případě existuje 7 tříd energetické náročnosti, od A do G. Štítek A mají mimořádně úsporné budovy (s roční měrnou spotřebou energie na metr čtvereční ≤ 50 [43] kWh/m²). Naopak štítek G jsou mimořádně nehospodárné budovy (> 286 [245] kWh/m²).
Od roku 2022 lze přitom stavět pouze rodinné domy, které musí splňovat minimálně kategorii B – tj. velmi úsporná budova.
Energetický štítek budovy dnes budete potřebovat při výstavbě každé novostavby. Povinný je také u větších rekonstrukcí, v případě změny alespoň 25 % celkové plochy domu. Nutný je také při prodeji nemovistosti nebo jejím pronájmu. Dnes už by měly i samotné inzeráty obsahovat informace o energetické náročnosti budovy.
Naopak v některých případech budovy povinnost mít energetický průkaz nemají. Jde o rekreační objekty s nízkou spotřebou energie, malé budovy, nerekonstruované budovy postavené před rokem 1947 nebo kulturní památky, budovy v památkové rezervaci či velké budovy určené pro náboženské účely, jako jsou kostely.