Podlahové vytápění: funkce, typy a regulace
Vyžádejte si odbornou konzultaciViessmann má ve svém portfoliu nejen různé zdroje tepla, ale také odpovídající příslušenství pro topné centrum. To znamená, že přímo z výroby získáte systém od jednoho dodavatele, jehož všechny komponenty jsou vzájemně optimálně sladěny. Tato řada Vitoset zahrnuje různé typy podlahového vytápění, které se v posledních letech stále častěji stává standardem v novostavbách. Stále častěji se však instaluje i do stávajících budov. Zde se dozvíte, jak funguje, jaké má výhody, zejména ve srovnání s klasickými radiátory, a které typy uvádí Viessmann ve svém sortimentu.
Výhody podlahového vytápění
Co můžete očekávat od systému podlahového vytápění Vitoset:
Zvláštní výhoda: díky velké ploše výměníku tepla lze podlahové vytápění provozovat s velmi nízkými teplotami průtoku ve spojení s ultranízkoteplotními a nízkoteplotními kotli, kondenzačními kotli, tepelnými čerpadly a mnoha dalšími výrobky Viessmann.
Jak funguje podlahové vytápění?
Je třeba rozlišovat mezi elektrickým a teplovodním podlahovým vytápěním. Společnost Viessmann prodává elektrickou verzi v sortimentu Vitoplanar. Základní funkce je u obou stejná. Jako plošné vytápění předává podlahové vytápění teplo do místností po celé ploše podlahy. Díky tomu je pro mnoho lidí také velmi příjemné. Kromě toho je možná poměrně nízká teplota průtoku podlahovým vytápěním, jak již bylo zdůrazněno ve výhodách. Systém podlahového vytápění provozovaný pomocí teplé vody je napojen na centrální zdroj tepla. Elektrický systém podlahového vytápění Vitoplanar je provozován nezávisle na něm a obvykle se používá v projektech modernizace. V následujícím textu se budeme podrobněji věnovat teplovodnímu podlahovému vytápění a jeho zvláštnostem z hlediska konstrukce, funkce a instalačních systémů.
Součásti podlahového vytápění
Podlahové vytápění se instaluje buď v mokrém, nebo suchém systému. U mokrého systému podlahového vytápění jsou topné trubky položeny přímo ve vyhřívané mazanině, a tím ji přímo obklopují. Tento způsob je vhodný zejména u novostaveb, protože se jedná o první pokládku podlahy. Teplo je zde rozváděno prostřednictvím vyhřívaného potěru. Naproti tomu suchý systém podlahového vytápění Viessmann je uložen v izolační vrstvě. Zde leží topné trubky přímo pod podlahovou krytinou v panelech suchého potěru. Varianta s podlahovým vytápěním v suchém systému se proto volí spíše při modernizaci, tj. pokud chcete dodatečně instalovat podlahový topný systém.
Pro obě varianty jsou důležité následující komponenty:
Izolační vrstva (včetně nárazového zvuku)
Izolační pásek na okraji
Topné trubky
Nosné systémy (včetně rohoží, upínacích lišt)
Vyhřívaný potěr nebo panely suchého potěru
Podlahy
Tip: Pokud jde o podlahu, máte širokou škálu možností provedení. Jen se ujistěte, že výrobce schválil podlahy pro použití s podlahovým vytápěním. V úvahu přicházejí tyto podlahové krytiny: keramická dlažba, desky, přírodní kámen, betonové tvárnice, textilní krytiny, PVC, linoleum, laminát, parkety a korek. Zvláštní pozornost je třeba věnovat tepelné vodivosti,. Ta by měla odpovídat odpovídající tepelné potřebě a chování topení. Nejlepší je nechat si předem poskytnout komplexní poradenství od partnera Viessmann.
Různé typy: nopové systémy, systémy pro přichycení a sanační systémy
Společnost Viessmann nabízí tři systémy pro podlahové vytápění. Při pokládce v mokrém systému je nejlepší volbou systém s nopy a tackery. Systém tacker pro teplovodní podlahové vytápění se vyznačuje tím, že se trubky pokládají na potažené izolační desky a upevňují se speciálními sponami tacker. U systému s nopy se topné trubky pokládají mezi hřebíky a nevyžadují žádné další upevnění. Konstrukce desek se svorníky zajišťuje vždy minimální vzdálenost. Možné je jak pravoúhlé, tak šikmé vedení.
Modernizační systém je vhodný zejména pro projekty renovací. To znamená, že systém lze instalovat na stávající potěr. Systém modernizace podlahového vytápění Viessmann je vhodný i pro jiné druhy plošného vytápění, jako je stěnové nebo stropní vytápění. Kromě systémových desek se systém skládá z příslušných systémových trubek. K vytvoření optimálního spojení s podkladem se používá rychle tuhnoucí a vysoce účinná výplňová a spárovací hmota. Vhodný je mimo jiné beton, cementový potěr, potěr na bázi síranu vápenatého nebo keramické krytiny. Důležitá je přitom důkladná příprava podkladu.