Větrání bytů – centrální nebo decentralizované?
Vyžádat bezplatné poradenstvíCentrální i decentralizované systémy zajišťují trvale dobré vnitřní prostředí. Kromě toho zabraňují tvorbě plísní a poškození vlhkostí tím, že odstraňují vlhkost. Systémy s rekuperací tepla rovněž umožňují efektivní využití tepla. To na jedné straně šetří majitelům domů náklady na vytápění a na druhé straně snižuje zátěž životního prostředí. Mezi centrálními a decentralizovanými větracími systémy však existují určité rozdíly.
Design a funkce jako důležité rozlišovací znaky
Při porovnávání centrálních a decentralizovaných větracích systémů je třeba nejprve rozlišovat mezi designem a funkcí. Obě vlastnosti totiž ovlivňují oblast použití, a proto jsou také důležitými kritérii pro majitele domů.
Větrání budovy prostřednictvím systému rozvodu vzduchu
Centrální větrací systém se skládá z větrací jednotky s ventilátory a výměníkem tepla a souvisejícího systému rozvodu vzduchu. Ten větrá celou budovu. Větrací jednotka nasává čerstvý venkovní vzduch a předává jej do oblastí s přiváděným vzduchem (obývací pokoj, ložnice nebo dětské pokoje) prostřednictvím zabudovaného výměníku tepla a rozvodů přiváděného vzduchu. Současně je do větrací jednotky nasáván teplý odváděný vzduch z oblastí odváděného vzduchu (koupelna, kuchyň nebo WC) prostřednictvím potrubí odváděného vzduchu a rovněž prochází přes výměník tepla. Teplo z odváděného vzduchu je předáváno přiváděnému vzduchu, a tím je rekuperováno. Studený odváděný vzduch je pak odváděn ven prostřednictvím odtahového potrubí.
Větrání jednotlivých místností
Hlavní rozdíl mezi centrálními a decentralizovanými větracími systémy spočívá v tom, že tyto systémy obvykle nemají systém vzduchovodů. Jednotky se instalují přímo do vnější stěny jednotlivých místností. Stejně jako centrální systémy jsou i decentralizované větrací systémy Viessmann vybaveny výměníkem tepla a jsou schopny odebírat teplo z odváděného vzduchu. Existují dva typy jednotek.
Permanentní ventilátor: jednotky se zabudovaným křížovým protiproudým výměníkem tepla. Dva ventilátory pracují nepřetržitě. Jeden ventilátor vždy přivádí čerstvý venkovní vzduch do místnosti, druhý odvádí odváděný vzduch.
Kyvadlový ventilátor: systémy využívají pouze jeden ventilátor a jeden tepelný zásobník. Dvě jednotky spolu komunikují kvůli rychlosti výměny vzduchu. Jedna jednotka nasává teplý vnitřní vzduch přes jádro zásobníku a vyfukuje jej ven. Druhá jednotka nasává čerstvý venkovní vzduch a předává jej do místnosti přes dříve ohřáté akumulační jádro. Přibližně po 70 sekundách se proces obrátí.
V části o decentralizovaném větrání je vysvětleno, co je při použití takového systému důležité.
Možnost temperačního vytápění jako rozlišovací prvek
Na rozdíl od decentralizovaného mechanického větrání nabízí centralizovaná verze také možnost temperovaného vytápění místnosti. Všechny centrální větrací jednotky Viessmann mají automatický letní bypass. Ten slouží k obtoku výměníku tepla během teplých letních nocí. Do místností se tak dostává čerstvý noční vzduch, který je do jisté míry temperuje.
Charakteristiky budov vyžadují různé oblasti použití
To, zda je větrací systém instalován centrálně nebo decentrálně, závisí do značné míry na vlastnostech budovy. Vzhledem k téměř neviditelné instalaci a s ní spojeným vysokým nárokům na plánování se centrální verze většinou používá v energeticky úsporných novostavbách. Vhodnými instalačními prostory jsou technická místnost, sklepní místnost nebo dobře izolované podkroví.
Protože není nutný žádný rozvod vzduchu, lze na druhou stranu decentralizované systémy také poměrně snadno dodatečně instalovat. V závislosti na typu systému je zapotřebí pouze vyvrtat otvor ve vnější stěně. Díky této vlastnosti je decentralizovaný větrací systém velmi atraktivní pro modernizace starších a stávajících budov. Kromě toho lze jednotky instalovat speciálně do jednotlivých místností, kde se například vyskytl problém s vlhkostí. Decentralizovanými jednotkami však lze větrat i celé obytné jednotky. Široká škála možných aplikací a relativně jednoduchá instalace jsou tedy dvě rozhodující výhody decentralizovaného mechanického větrání.
Centrální systémy lze také dodatečně vybavit
V závislosti na vlastnostech budovy lze dodatečně instalovat také centrální větrací systém. To obvykle vyžaduje snížení stropu. Stropní nebo nástěnné ploché větrací jednotky, jako jsou Vitovent 200-C nebo Vitoair FS jsou proto navržen tak, aby měly nízkou celkovou výšku.
Srovnání výkonu: centrální vs. decentralizovaný větrací systém
Ze srovnání centrálního a decentralizovaného větracího systému je zřejmé, že první z nich přenáší větší proud vzduchu. Je to proto, že celý průtok vzduchu v systému zajišťuje jediné zařízení. Centrální systémy jsou určeny k větrání celého domu. Potřebné množství vzduchu pro jednotlivé místnosti se předem vypočítá a nastaví na ventilech. Celkový objem vzduchu se nastavuje na samotné větrací jednotce. S řídicí jednotkou má uživatel také možnost nastavit jednotlivé úrovně větrání podle potřeby. Jsou zapotřebí pouze dva vnější nástěnné difuzory pro čerstvý a odváděný vzduch. Jak již bylo uvedeno, decentralizované větrací jednotky větrají pouze jednotlivé místnosti. Průtok vzduchu je proto nižší. Do systému musí být zapojeno několik decentralizovaných jednotek. Každá decentralizovaná jednotka vyžaduje vnější nástěnný difuzor.
Ventilátory s konstantním průtokem jako výhoda centrálních systémů
Všechny centrální větrací jednotky Viessmann mají ventilátory s konstantním průtokem. Díky tomu je regulace větracích jednotek velmi snadná. Při uvádění do provozu se požadovaný průtok nastavuje přímo na větrací jednotce. Díky udržování konstantního průtoku může větrací jednotka kompenzovat případné znečištění filtrů a vždy zajistit požadovaný průtok do jednotlivých místností. V kapitole o větracích systémech se dozvíte, na co byste si měli dát pozor při hledání vhodného systému.
Centrální a decentralizované větrací systémy mají rozdílnou hladinu hluku.
V závislosti na konstrukci je mezi centrálními a decentralizovanými větracími systémy další poměrně významný rozdíl: hladina hluku. Díky umístění součástí systému mimo obytné prostory a instalaci tlumičů hluku je hladina hluku centrálního větracího systému obvykle nižší než u decentralizovaného systému. Její výše však závisí také na konstrukci, nastavení a umístění difuzorů. Pokud jsou jednotlivé komponenty vzájemně dobře sladěny, nedochází k hluku ve vzduchu.
Všechny větrací jednotky Viessmann pracují již z výroby velmi tiše. V případě potřeby lze provést dodatečná protihluková opatření.
Náklady závisí na různých faktorech
Náklady ovlivňuje také to, zda je instalován centrální nebo decentralizovaný větrací systém. Nelze však učinit paušální prohlášení. Je zde nutné pečlivě zvážit všechny faktory. Decentralizované větrací systémy jsou při modernizaci nákladově efektivnější, protože není nutný žádný rozvodný systém. U novostaveb je často nákladově efektivnější volbou centrální systém, protože systém rozvodu vzduchu je instalován přímo při výstavbě.
Správná údržba zajišťuje hygienický provoz
Na údržbu větracího systému má vliv i to, zda je provozován centrálně nebo decentrálně. Údržba je pro hygienický provoz naprosto nezbytná. Všechny větrací systémy mají filtry, které zadržují nečistoty. Ty je třeba pravidelně čistit nebo měnit. V případě centrálního systému se to týká filtrů ve větrací jednotce a v odtahových ventilech. Filtr venkovního vzduchu zabraňuje pronikání nečistot z venkovního vzduchu. Pro alergiky zde mohou být použity také pylové filtry. Filtr odváděného vzduchu chrání větrací jednotku před znečištěním z interiéru a také zajišťuje trvale vysokou úroveň zpětného získávání tepla. Naproti tomu filtry v decentralizovaných systémech jsou umístěny v každé jednotlivé větrací jednotce.
Všechny větrací jednotky Viessmann jsou konstruovány tak, aby údržbu filtrů mohl provádět sám uživatel systému bez použití nářadí.