Fotovoltaické panely – výroba vlastní solární energie
Požádejte o bezplatnou konzultaciZákladem fotovoltaického systému, zkráceně FVE systému, jsou fotovoltaické panely. Ty se skládají z velkého počtu solárních článků. V každém jednotlivém článku dochází k fotoelektrickému jevu, procesu, který přeměňuje sluneční světlo na elektrickou energii. Existují dva různé typy panelů – monokrystalické a polykrystalické. Jak se však liší a které panely jsou kde vhodné?
Typy, konstrukce a funkce fotovoltaických panelů
Elektrická energie se ve fotovoltaickém panelu (FVE panelu) vyrábí v zásadě prostřednictvím různě dopovaných vrstev v solárním článku. To znamená, že ať už je panel monokrystalický nebo polykrystalický, atomy křemíku existují ve stabilní krystalové struktuře. Při výrobě solárních článků se přidávají cizí atomy, což vede k přítomnosti volných elektronů v horní vrstvě. Odborníci ji označují jako n-dopovanou vrstvu. Naopak ve spodní vrstvě článku (p-dopovaná vrstva) je elektronů příliš málo, takže se spíše hovoří o "kladně nabitých dírách".
Mezi nimi se nachází mezní vrstva. Elektrony se pohybují z horní do spodní vrstvy, aby našly volná místa – p-n přechod. Když pak na fotovoltaický panel dopadá sluneční světlo, elektrony se přesouvají zpět k nyní nenasyceným atomům v horní n-vrstvě. Na horním povrchu a na zadní straně panelů jsou kovové kontakty. Elektrony jsou přes tyto kontakty odváděny a přiváděny do obvodu.
Monokrystalické a polykrystalické panely
Výroba fotovoltaických panelů je podobná. Původem obou typů je křemíková tavenina. V monokrystalické verzi se však z tekutého křemíku vytahují monokrystalické tyče. Výsledkem je obzvláště hladký povrch. Naproti tomu u polykrystalických panelů se odlévají bloky. Při kalení vznikají spíše nestejnoměrné krystaly. Ty se pak řežou na plátky.
Neliší se však pouze ve výrobě. Monokrystalické panely Vitovolt jsou všechny černé a mají výkon až 325 Wp. Naproti tomu polykrystalické panely jsou tmavě modré a dosahují výkonu až 285 Wp. Wp znamená "Watt peak" a označuje maximální výkon za testovacích podmínek.
Zvláštní vlastnosti fotovoltaických panelů Viessmann Vitovolt
Rozhodnete-li se pro panely Viessmann Vitovolt 300, získáte následující výhody:
- Vysoké hodnoty výkonu
- Nekompromisní kvalita
- Rozsáhlé záruky na výrobky a výkony
- Pozitivní tolerance výkonu až 5 Wp v dodaném stavu
- Pro rodinné domy a bytové domy i pro komerční a průmyslové objekty
- Optimální ochrana hotspotů
- Silné chování při slabém osvětlení
- Fólie s vynikající odolností proti teplu a stárnutí
- Celohliníkový rám
- Vysoce kvalitní těsnicí materiály s dlouhodobou přilnavostí
Balíčky Vitovolt: vysoce výkonné fotovoltaické panely jako součást fotovoltaického systému
Fotovoltaická technika Viessmann vám nabízí dokonale sladěné komponenty, které se skládají z fotovoltaických panelů, střídačů a instalačních systémů, jakož i z akumulačních jednotek a tepelných čerpadel pro zvýšení vlastní spotřeby. Naše vysoce kvalitní fotovoltaické moduly zajišťují hospodárnost a dlouhou životnost. Komplexní služby – od projektování a dimenzování fotovoltaického systému až po dodávku a servis – doplňují nabídku fotovoltaických systémů od odborných partnerů společnosti Viessmann. Instalace fotovoltaického systému není žádná raketová věda. Díky kompletně sestaveným fotovoltaickým panelům můžete i vy brzy využívat energii přímo ze své střechy.
Použití fotovoltaických panelů pro komerční budovy a budovy místních úřadů
Produktovou řadu Vitovolt 300 tvoří monokrystalické panely v černém provedení s výkonem až 285 Wp a polykrystalické panely se 60 články s výkonem až 270 Wp. Tyto moduly jsou vhodné zejména pro komerční využití a pro místní úřady. Fotovoltaické panely Vitovolt 300 jsou díky svým vysokým hodnotám výkonu, vysoké kvalitě a rozsáhlým produktovým a výkonovým zárukám stejně působivé jako panely pro rodinné domy nebo bytové domy.
Produktový přehled: fotovoltaické panely
Fotovoltaické panely Viessmann se skládají z monokrystalických nebo polykrystalických křemíkových článků a dosahují účinnosti až 17,5 %. Vyznačují se také vysokou mechanickou únosností při zatížení sněhem a větrem. Jsou navrženy tak, aby vydržely desítky let, což je podpořeno zárukou na výkon až 25 let. Díky jednoduchému principu fungování jsou fotovoltaické systémy Viessmann zcela spolehlivé. Bez ohledu na situaci nabízejí ideální řešení pro vlastní spotřebu a export do sítě.