Vyžádat bezplatné poradenství

Kotel na tuhá paliva – úsporný a vysoce účinný

Požádejte o odbornou konzultaci
Na obrázku jsou vidět mihotavé plameny v kotli na tuhá paliva Viessmann.

Kotle na tuhá paliva – vysoká účinnost, nízká spotřeba paliva

Rostoucí cena fosilních paliv a rostoucí povědomí o životním prostředí vedou k neustálému zvyšování poptávky po obnovitelných formách energie. Kotel na dřevo je dobrou alternativou k vytápění olejem nebo plynem. Vedle ekologických hledisek existují také ekonomické důvody, proč se spoléhat na dřevo. Dřevo jako domácí palivo je velmi úsporné a nepodléhá extrémním cenovým výkyvům. Používání kotle na dřevo navíc podporuje místní průmysl. Všechny finanční transakce v rámci hodnotového řetězce dřevěných paliv probíhají v jednom regionu.

Snížení nákladů na olej a plyn pomocí kotlů na tuhá paliva

Kotle na tuhá paliva jsou vysoce účinné a úsporné ve spotřebě paliva. Díky širokému rozsahu jmenovitých výkonů jsou vhodné jak pro obytné budovy, tak pro obecní úřady a komerční objekty. Mohou být použity buď jako jediný generátor tepla (mono režim), nebo jako doplněk k olejovým nebo plynovým kotlům (duální režim), což výrazně snižuje náklady na olej a plyn a má krátkou návratnost investice.

Přesné informace o době amortizace a výši nákladů lze vzhledem k mnoha ovlivňujícím faktorům jen stěží uvést. Kromě energetického stavu budovy je důležitý také typ kotle.

Typy kotlů na tuhá paliva

Který z mnoha dostupných typů kotlů na dřevo je nejvhodnější, závisí na oblasti použití i na konkrétních požadavcích. Typy kotlů se v zásadě liší podle způsobu fungování, složení a paliva. Níže jsou uvedeny typy kotlů na tuhá paliva pro centrální spalování.

Na obrázku jsou polena používaná jako zdroj energie v kotli na tuhá paliva.
Polena pro kotle na tuhá paliva

Kotle na polena jsou určeny pro spalování polen dlouhých až jeden metr. Díky technologii zplynování spalují dřevo téměř úplně, což vede k účinnosti vyšší než 90 %. Kotle na polena zpravidla neumožňují plně automatický provoz. Polena se musí doplňovat ručně. Díky integrativnímu přístupu s pečlivě zvolenou spalovací technikou však mají kotle na polena Viessmann velmi dlouhé intervaly doplňování. Alternativně lze kotle na polena provozovat na dřevěné brikety. Jedná se o kusy slisovaného dřeva s vysokým obsahem energie, které produkují málo popela.

Na obrázku jsou pelety, které při spalování v kotli na tuhá paliva uvolňují energii do topného systému.
Pelety pro kotle na tuhá paliva

Kotle na pelety spalují strojně lisované, standardizované pelety. Ty jsou skladovány mimo kotel a do spalovací komory se dostávají prostřednictvím přívodního systému. Standardizovaná velikost pelet a zásobovací systém společně umožňují plně automatický provoz kotle na pelety, což majitelům systému poskytuje mimořádně vysoký komfort obsluhy a nízkou spotřebu paliva. Pelety mají vysoký energetický obsah a jsou relativně levné, což je činí velmi atraktivními pro použití v nových i stávajících budovách. Díky vysokému energetickému obsahu paliva a inovativní technologii vytápění dosahují kotle na pelety Viessmann účinnosti přesahující 95 %. Uživatelé, kteří chtějí využít výhod kotle na pelety, musí vzít v úvahu prostor potřebný pro skladování a dopravu paliva.

Na obrázku jsou dřevěné štěpky, které při spalování uvolňují energii.
Dřevní štěpka

Štěpka je mechanicky rozdrcený kus dřeva s kůrou nebo bez ní. Jsou levné, ale jejich energetický obsah není stálý a je nižší než u pelet. I ty se skladují mimo kotel a podle potřeby se do kotle dopravují připojeným přívodním systémem. Kotle na tuhá paliva na štěpku mohou v závislosti na svém výkonovém rozsahu zásobovat i větší počet odběratelů tepla. Při správné kvalitě paliva dosahují kotle na štěpku Viessmann účinnosti přes 90 %. Jmenovitý topný výkon se pohybuje od 100 do 500 kW.

Obrázek ukazuje výběr paliv, která mají majitelé kombinovaných kotlů na tuhá paliva k dispozici.
Výběr různých tuhých paliv

Kombinovaný kotel je dalším vývojem kotle na dřevní štěpku. Od pelet a polen až po hobliny a štěpku: Kombinované kotle Viessmann mohou spalovat dřevěná paliva s vlhkostí až 50 %. Jejich vysoká účinnost je založena na osvědčené spalovací technice, tříprůchodovém výměníku tepla, modulační regulaci výkonu a řízeném přívodu primárního a sekundárního vzduchu. V praxi se často používají pelety a štěpka, pokud má provoz zůstat plně automatický. Některé modely mohou být poháněny také poleny, dřevěnými briketami a štěpkou. Tato paliva však vyžadují ruční doplňování.

Důvody pro kotle na pevná paliva

Vysoká spolehlivost
Nezávislost na ropě a plynu
Dlouhá životnost
Úspora nákladů díky úsporné spotřebě energie
Vysoká bezpečnost dodávek
Systémy vytápění peletami a solární technologie jsou ideální kombinací
Pohodlné ohřev TV a ústřední vytápění

Navíc přispějete k ochraně klimatu, protože topení dřevem je CO₂ neutrální. Množství oxidu uhličitého uvolněného spálením dřeva je stejné jako množství, které dřevo absorbovalo během svého růstu.

 

Výběr správného kotle pro vaši domácnost

Systémy vytápění dřevem se vyrábějí v různých technologiích a systémech. Chcete-li vybrat ten správný, je třeba zvážit několik faktorů.

Jedním z nejdůležitějších kritérií výběru je množství potřebného tepla. To závisí na faktorech, jako je typ konstrukce budovy, použité radiátory a požadovaná úroveň pohodlí uživatelů a teploty v místnostech. Obecně platí, že staré budovy mají vyšší potřebu tepla než nové budovy. To znamená, že systém vytápění dřevem musí mít ve špatně izolovaných starších budovách vyšší výkon než v nízkoenergetických novostavbách stejné velikosti.

Potřebný topný výkon lze určit pomocí výpočtu tepelné zátěže. Dodavatel vypočítá potřebný výkon pro vytápění budovy na stanovený teplotní rozsah, přičemž zohlední ztráty přenosem a větráním. Výsledky tohoto výpočtu jsou výchozím bodem pro plánování nového systému vytápění dřevem. Více se o tom dočtete v našem průvodci výpočtem tepelné zátěže.

Požadovaná velikost kotle závisí také na tom, zda bude nový systém vytápění dřevem používán jako jediný zdroj tepla (mono režim) nebo pouze jako podpora stávajícího systému vytápění (duální režim). Systém s mono režimem vyžaduje mnohem vyšší výkon než systém s duálním režimem.

Pro oba případy nabízí Viessmann systémy pro vytápění dřevem s různými výkonovými rozsahy.

Na obrázku je zplyňovací kotel Vitoligno 300-S v garáži/sklepu s pracovním stolem.
Zplyňovací kotel Vitoligno 300-S

Kotle na polena: Nákladově efektivní zejména v zalesněných oblastech

Polena jsou nejstarší formou dřevěného paliva. Aby bylo možné dlouhodobě dosáhnout hospodárného využití polen jako paliva pro vytápění, musí být polena dostupná za rozumnou cenu a musí být správně skladována. To platí zejména v lesnatých oblastech nebo tam, kde je k dispozici levná nabídka dřevního paliva. Důležité je také správné skladování, protože hořící polena uvolňují plnou energii pouze tehdy, mají-li nízkou zbytkovou vlhkost. Výkonné kotle na polena se dobře hodí pro modernizaci, protože starší budovy mají často větší potřebu tepla. Díky vysokému výkonu v kombinaci s nízkými náklady na palivo jsou však kotle na polena ekonomickým řešením i pro komerční objekty a objekty místních úřadů.

Kotel na pelety ve sklepě domu a jízdní kolo opřené o zeď
Kotel na pelety Vitoligno 300-C

Kotle na pelety: Vysoký komfort obsluhy s dostatečným prostorem

Na rozdíl od vytápění poleny jsou systémy vytápění peletami schopny pracovat plně automaticky, a tím poskytují velmi vysoký komfort obsluhy. Palivo se skládá ze standardizovaných pelet z lisovaného dřeva, které jsou dopravovány ze skladu přímo do kotle pomocí přívodního systému. Vysvětlení, jak to funguje, naleznete v části Jak funguje vytápění peletami.

Zda majitelé domů a renovátoři najdou vhodný systém vytápění dřevem, závisí na dvou faktorech: na prostoru pro skladování a přepravu pelet a na pořizovacích nákladech. Druhé jmenované náklady mohou být zmírněny dotacemi [platí místní podmínky]. Pokud je prostor omezený, lze systémy vytápění peletami provozovat také se zásobníkem na pelety. To však vylučuje plně automatický provoz, protože zásobník se musí pravidelně ručně doplňovat. Vytápění peletami se doposud osvědčilo jak ve starých, tak v nových budovách.

Výkonné kotle na tuhá paliva pro komerční a obecní budovy

Kotle na tuhá paliva jsou cenově výhodnou alternativou ke klasickým plynovým a olejovým topným systémům pro místní úřady a komerční uživatele. Je to díky jejich výjimečné účinnosti a nízké spotřebě paliva. Nabízejí také potenciální výhody vzhledem k nejistému vývoji cen fosilních druhů paliv. Paliva, jako jsou polena, dřevní štěpka a pelety, nepodléhají tak velkým cenovým výkyvům jako plyn a olej a na rozdíl od fosilních typů paliv neustále rostou. Moderní dopravní zařízení navíc částečně umožňuje automatický nebo poloautomatický provoz. Kotle na pelety a štěpku již není nutné přikládat ručně.
Portfolio výrobků Viessmann zahrnuje vysoce účinné kotle na tuhá paliva s různými výkonovými řadami pro komerční a komunální prostory:

  • Kotle na dřevní štěpku: Kotle na dřevo: 100 až 500 kW
  • Kotle na pelety: 60 až 240 kW
  • Kotle na dřevěná polena: 33 až 170 kW
Užitečné odkazy