Vyžádat bezplatné poradenství

Vytápění peletami – přehled funkcí a výhod

Vyžádat bezplatné poradenství
Na obrázku je zobrazen topný systém na pelety v provozu. © viessmann

Vytápění peletami je speciální forma vytápění dřevem, která kombinuje čistou technologii vytápění kotle na dřevěná polena s vynikajícím komfortem obsluhy nástěnného plynového topidla. Navíc je k dispozici v mnoha výkonových řadách, takže se hodí pro téměř jakoukoli potřebu tepla.

Konstrukce a funkce topného systému na pelety

K dispozici jsou poloautomatické a plně automatické verze systému vytápění peletami. U poloautomatického vytápění peletami musí majitelé systému ručně plnit pelety do zásobníku. Odtud se pelety dostávají do spalovací komory plynule odměřovaným dávkováním. U plně automatické verze není ruční plnění nutné. Namísto toho dopravuje zásobovací systém palivo ze skladu přímo do kotle, bez jakéhokoli zásahu člověka.

Kromě skladovacího prostoru nebo zásobníku a zásobovacího systému se topný systém skládá z kotle na pelety s robustním krytem, spalovací komory z tepelně odolného materiálu, šnekového dopravníku pro podávání paliva, systému pro vypouštění popela a výměníku tepla. Efektivního spalování a obzvláště vysoké účinnosti dosahuje spalovací vzduch prostřednictvím primární a sekundární regulace s podporou lambda.

Před zahájením spalovacího procesu se pelety přivádějí do spalovací komory. Jakmile je spalovací komora naplněna, spustí se proces automatického zapalování. Vestavěná lambda sonda a snímače teploty spalin monitorují spalování a zajišťují, aby pelety plně shořely optimální rychlostí. Vzniklé teplo ohřívá integrovaný výměník tepla, který jej následně předává do topného okruhu. Informace o tom, jak funguje proces spalování, naleznete na stránce Jak funguje vytápění peletami.

Součástí plně automatizovaného topného systému na pelety je také dopravní systém. V praxi se obvykle jedná o šnekový dopravník nebo vakuový systém. Šnekový dopravník má tvar vrtáku a svým rotačním pohybem dopravuje pelety ze skladu do kotle na pelety. Obvykle je položen na úrovni podlahy a vzhledem ke své konstrukci není příliš flexibilní. Aby byla zajištěna bezproblémová dodávka pelet do topidla, měla by být vzdálenost mezi skladem a topidlem malá.

Vakuové systémy jsou flexibilnější. Pelety jsou nasávány přes sací turbínu a dopravovány do kotle na pelety pomocí sacího potrubí. Větší skladovací prostory mohou mít i několik sacích míst, aby byla vždy zajištěna dodávka paliva i při velkém tepelném zatížení. Vakuové sací systémy mohou překonávat mnohem větší vzdálenosti, a proto jsou vhodné pro systémy, kde sklad a kotel nejsou vedle sebe.

Někdy se ještě zaměňuje topný systém na pelety nebo kotel na pelety s kamny na pelety. Mezi těmito dvěma typy je však zásadní rozdíl: Kotel na pelety obvykle zajišťuje jak ústřední vytápění celého domu, tak i ohřev teplé vody. Naproti tomu peletová kamna obvykle fungují jako krb, pokud nejsou použita společně s výměníkem tepla. Často se umísťují do obytného prostoru, aby svým vysokým podílem sálavého tepla poskytovala útulný pocit pohodlí. Tento efekt umocňují prosklená dvířka topeniště, která poskytují jasný pohled na oheň uvnitř. Kamna na pelety mohou také podpořit systém vytápění, pokud mají výměník tepla.

Vitoligno 250-S ve sklepě nebo dílně
Viessmann Vitoligno 250-S

Tipy pro nákup a dotace na topné systémy na pelety

Pohodlí a hospodárnost: dvě hlavní vlastnosti peletových topných systémů. Kombinují mimořádně pohodlnou obsluhu plynového topného systému s čistou a úspornou technologií moderního vytápění dřevem. Před nákupem peletového topného systému je třeba zvážit několik bodů. Patří mezi ně potřeba vytápění, potřebný prostor, dopravní zařízení a v neposlední řadě dostupný rozpočet. Následující kapitola obsahuje tipy pro dlouhodobě hospodárný provoz.

Účinnost topného systému závisí především na tom, zda odpovídá potřebám vytápění vytápěné budovy. Pokud by byl výkon příliš nízký, musel by topný systém dlouho pracovat při plném zatížení. V horším případě by nemohl dodávat požadované teploty, což by vedlo ke ztrátě komfortu. Instalace příliš velkého topného systému však v dlouhodobém horizontu povede k nadměrným nákladům na vytápění. Efektivní provoz by již nebyl možný. Při nákupu peletového topného systému by majitelé domů měli především zvážit své požadavky na vytápění a ohřev teplé vody.

Obecně platí, že nerenovované staré budovy mají vyšší potřebu tepla než novostavby. Nový systém vytápění peletami by měl být podle toho navržen. Chcete-li najít správný systém, je nejlepší poradit se s dodavatelem vytápění. Na základě výpočtu topného zatížení odborník určí potřebný výkon pro vytápění na přípustnou a komfortní teplotu. Tento výpočet zohledňuje také ztráty přenosem a větráním a také zvyšování topného výkonu. To vám pomůže mnohem rychleji najít vhodný systém vytápění peletami.

V závislosti na modelu jsou kotle na pelety poměrně kompaktní a k jejich instalaci stačí jen několik metrů čtverečních. Aby mohl systém vytápění peletami automaticky zásobovat místnosti teplem a teplou vodou, potřebuje pelety a související dopravní systém. Obojí zabírá různé množství místa a je třeba s tím počítat již před nákupem. Oblíbeným řešením pro skladování pelet jsou látkové nádrže, které se umístí do místnosti spolu s přidruženým ocelovým rámem. Alternativně lze použít podzemní nádrže. V obou případech musí být k dispozici dostatečný prostor. Pokud jste dříve topili olejem a chcete nahradit starý topný systém systémem na pelety, můžete využít i stávající skladovací prostor.

Existují dvě možnosti dopravy pelet ze skladu do kotle: u poloautomatických jednotek je v blízkosti kotle umístěn zásobník na pelety, který musí majitel domu ručně naplnit. Pokud si chcete pořídit plně automatizovaný systém vytápění peletami, je nutný zásobovací systém. V závislosti na typu systému přivádí palivo do místa použití šnekový dopravník nebo sací turbína. Která technologie je nejvhodnější, závisí na charakteru a množství dostupného prostoru. Podrobnější popis zásobovacího systému naleznete v části Zásobování a skladování pelet.

Nejvhodnější dobou pro nákup topného systému na pelety jsou teplé letní měsíce. Poptávka po vytápění a ohřevu TV je v tomto období výrazně nižší než v zimě. Kromě toho mají díky delšímu časovému rozpětí lepší možnost plánování.

Pelety jako palivo

Pelety jsou nejkompaktnější formou dřevní energie a mají vysokou výhřevnost. K výrobě pelet odpovídajících normám se používají 100% přírodní zbytky dřeva. Tato surovina se skládá z odpadní hmoty, která vzniká při zpracování dřeva ve velkých objemech při hoblování nebo řezání.

Dva zelené listy trčící z hromady pelet symbolizují výhody pořízení topného systému na pelety. © FabrikaSimf / Shutterstock.com
Foto: © FabrikaSimf / Shutterstock.com

Jemnozrnné zbytky dřeva se stlačí pod vysokým tlakem a zformují se do pelet, tj. slisují se do válcovitého tvaru. Palivo se skladuje a zpracovává v suchém stavu. Zcela suché skladovací podmínky jsou naprosto nezbytné. To zajišťuje jejich účinné a efektivní spalování v peletovém topném systému.

Dřevěné pelety jsou nabízeny v baleních a volně ložené. Volně ložené pelety se přepravují cisternou se silem a do skladu se vhání pomocí hadicového systému. Podrobné informace o peletách, polenech apod. naleznete v části o biomase jako palivu.

Kromě účinné technologie spalování je pro dosažení nejlepších možných výsledků rozhodující kvalita paliva. Nekvalitní pelety hoří příliš rychle a v nejhorším případě způsobují poškození kotle. Při nákupu pelet se nesnažte vybírat jen ty nejlevnější. Kvalitní pelety mají hladký, lesklý povrch. Jsou také odolné proti oděru a nezanechávají v obalu mnoho drobků.

Dalším ukazatelem kvality je barva. Pelety by měly mít jednotnou barvu, Výrazné barevné rozdíly v rámci pelet naznačují, že při jejich výrobě byly použity méně kvalitní hobliny. Kvalitní pelety mají certifikát. Pro ověření kvality dodavatele mohou majitelé systému požádat dodavatele o vzorek, který si mohou otestovat doma.

 

Než mohou majitelé domů topit peletami, musí si koupit palivo. Abyste nemuseli pelety každých několik týdnů znovu objednávat, doporučují odborníci zakoupit roční zásobu pelet. Velikost zásoby bude nakonec záviset na tom, kde budou pelety skladovány. V praxi se často používají látkové zásobníky zavěšené v rámu. Jejich instalace v budově je snadná a levná.

Dalšími možnostmi skladování jsou podzemní nádrže nebo prázdná místnost ve sklepě. Dopravní zařízení dopravuje pelety do kotle na pelety, kde se uvolní jejich energie. Sklady pelet musí být přístupné zvenčí. Měly by být umístěny nejdále do 30 metrů od silnice. To proto, aby se usnadnil přístup vozidlům pro doplňování paliva do sil.

Při skladování musí pelety zůstat suché. Při příliš vysoké vlhkosti totiž může palivo nabobtnat nebo se slepit, což má negativní vliv na spalovací vlastnosti. Pokud nemáte dostatek místa pro sklad pelet, můžete vedle kotle na pelety umístit malou nádrž, kterou je nutné plnit ručně.

Výhody vytápění peletami

Automatický provoz, vysoká účinnost a atraktivní potenciální dotace: Plně automatický systém vytápění peletami od společnosti Viessmann přináší mnoho výhod. Systémy vytápění peletami vlastně spojují výhody dvou topných systémů: vytápění dřevem a vytápění plynem. Zatímco vytápění dřevem vyniká čistým a ekologickým provozem, plynové vytápění boduje mimořádně snadnou obsluhou. Toto spojení je jednou z hlavních výhod vytápění peletami. Majitelé domů navíc využívají další výhody, pokud se rozhodnou pro systém vytápění peletami. Následující stručný přehled již podrobně ilustruje, jaké to jsou:

  • Vysoký obsah energie
  • Čisté spalování
  • Regenerační suroviny
  • CO₂ neutrální spalování
  • Stabilní ceny pelet
  • Vysoké dotace

Dřevěné pelety se vyrábějí z vedlejších produktů pilařské výroby a průmyslových dřevních zbytků. Dřevo se ve složitém procesu lisuje na pelety jednotné velikosti, což je předpokladem pro plně automatické topné systémy. Díky procesu lisování mají pelety také mnohem vyšší energetický obsah než polena nebo dřevní štěpka. Protože pelety neobsahují téměř žádné nehořlavé látky, hoří velmi čistě.

S peletovým topným systémem od společnosti Viessmann a správnou kvalitou pelet zůstává jen velmi málo popela. Obvykle stačí popelník ručně vysypat jednou až dvakrát ročně. Pelety také neprodukují v budově obtěžující zápach. Popel lze také likvidovat v domácím kompostu.

Na obrázku je zobrazen listnatý strom v pozadí na zalesněném pozadí.

Výhody vytápění peletami jsou ještě zřetelnější při porovnání s jinými druhy vytápění, jako je olej a plyn. Zejména cena ropy podléhá ekonomickým a politickým výkyvům, což ztěžuje dlouhodobé plánování. Ceny pelet jsou samozřejmě také ovlivňovány ekonomickými výkyvy. Ty se však pohybují pouze na regionální úrovni. Jisté je, že ceny pelet zůstávají v posledních letech relativně konstantní a jsou nižší než ceny ropy a zemního plynu. Dramatický nárůst cen se v dohledné době neočekává.

Stejně jako v mono režimu pracuje kotel na pelety Viessmann velmi efektivně i v duálním režimu. Lze je kombinovat se stávajícím topným systémem a snížit tak investiční náklady. Mohou například pokrýt většinu potřeby tepla a teplé vody, přičemž stávající kotel se připojí pouze v době špičkového zatížení. Všechny kotle na pelety Viessmann pracují v modulačním režimu a plynule se přizpůsobují potřebě tepla. Volnou sluneční energii lze využít kombinací vytápění peletami a solárním ohřevem.

Jasná výhoda: Výkonné, plně automatické kotle Viessmann na pelety jsou vhodné pro celou řadu aplikací. Kotle na pelety, jako je Vitoligno 300-C, se používají pro zvýšenou potřebu tepla ve velkých bytových domech nebo komerčních budovách. To znamená, že jeho použití v praxi se meze nekladou. Konkrétně se jedná o následující oblasti použití:

  • rodinné domy
  • Dvougenerační domy
  • Bytové domy
  • Komerční podniky
  • prostory místních úřadů
  • Nové budovy
  • Modernizace
  • Domácnosti a podniky

 

Užitečné odkazy