Solární kolektory na ohřev vody v bazénech
Vyžádejte si bezplatné poradenství
Nejvyhledávanější relaxací během horkých letních dnů je bezpochyby osvěžení ve vodě. Mnozí lidé proto v dnešní době využívají domácí bazény, kde si mohou užívat pohody a letních radovánek doma v soukromí.
Jak dosáhnout ideální teploty bazénu a zajistit co nejdelší koupací sezónu? Jednou z možností je využití solárních kolektorů pro solární ohřev bazénu, pomocí kterých můžeme dosáhnout vyšší teploty vody již během jarních měsíců, ale i prodloužit koupací sezónu do pozdního podzimu.
Solární ohřev bazénu pomocí kolektorů
U větších bazénů i bazénů určených pro celoroční provoz je vhodné použít ploché nebo vakuové trubicové kolektory. Dosahují vyšší účinnosti solárního ohřevu bazénu díky nižším tepelným ztrátám do okolí a také mají lepší optické vlastnosti na pohlcování slunečního záření.
Pomocí těchto kolektorů tak lze ohřát vodu v bazénu na teplotu více než 30 °C. Takové kolektory však musí mít oddělený samostatný okruh a získané teplo předávají bazénové vodě přes výměník tepla. Je to hlavně z důvodu nutnosti použití nemrznoucí směsi v okruhu kolektoru, která chrání samotný kolektor před poškozením mrazem.
Výhodou využití solárních panelů pro ohřev bazénu je možnost vyhřívat jimi nejen venkovní či vnitřní bazén, ale také teplou užitkovou vodu či podpořit vytápění v domácnosti. To, pro jaké účely bude kolektor využíván, samozřejmě ovlivňuje i celkový počet kolektorů, které budete potřebovat.
Kromě toho je nutné brát v úvahu i další faktory, jako například velikost bazénu či požadovanou teplotu vody (optimální teplota by měla být v rozmezí 27 až 34 °C). Při volbě počtu solárních panelů pro ohřev vody v nekrytém bazénu platí, že plocha kolektorů by měla představovat zhruba polovinu plochy bazénu.
Stejně je důležitá jejich orientace. V našem klimatickém pásmu se doporučuje instalovat kolektory na jih až jihozápad (případně jihovýchod), resp. do pozice, ve které jsou během dne nejdéle vystaveny přímému slunečnímu záření a nic jim nestíní.
Oproti překrytí bazénů zajišťují solární kolektory lepší výhřevnost a v jejich prospěch hraje i možnost regulace výhřevnosti a jednoduchá instalace.
V případě, že se rozhodujete o využití kolektoru pro solární ohřev vody v bazénu, bylo by škoda neuvažovat o jeho využití i pro další účely. V dnešní době je dobře známý fakt, že solární energie může domácnosti přinést nemalé úspory. Účel použití solárních kolektorů ovlivní samozřejmě i typ kolektoru, který optimálně vyhovuje vašim požadavkům.
Odlišné konstrukce vakuových a plochých kolektorů způsobují i rozdílné vlastnosti a chování kolektorů v určitých podmínkách. Základní rozdíly spočívají v ploše, kterou kolektory přímo využívají k zachycení slunečních paprsků a ve způsobu izolace kolektorů.
Plochý kolektor využívá k zachycení paprsků až 90 % své celkové plochy, přičemž kolektor trubicový jen zhruba 50 %. Naopak izolačními vlastnostmi je výhodnější trubicový kolektor, který využívá princip vakua.
K tématu
Plastové absorbéry
Jednou z možností, jak si zajistit solární ohřev vody v bazénu, je i využití plastových absorbérů. Instalace absorbérů patří mezi nejjednodušší a nejlevnější řešení. Vyrábějí se v různých tvarových provedeních, například spirálovité, avšak nejčastěji jsou ve tvaru desek nebo pásů.
Všechny typy plastových kolektorů jsou určeny k přímému protékání bazénové vody, takže plast, ze kterého jsou vyrobeny, musí být dostatečně odolný vůči bazénové chemii. Jejich instalace je díky nízké hmotnosti velmi jednoduchá a mohou být připojeny přímo na okruh filtrace vody.
Určené jsou však jen na sezónní provoz, a ne na celoroční použití, protože mráz by mohl kolektory snadno poškodit. Všechny typy plastových absorbérů jsou však závislé na meteorologických podmínkách.
Jelikož jim chybí jakékoli překrytí a izolace, dosahují vysokých ztrát sáláním do okolí (jako ztrát způsobených prouděním okolního vzduchu).
Tyto absorbéry jsou vhodné pro solární ohřev bazénů s menšími rozměry a dovedou ohřát vodu na přibližně 25 °C. Výkon ohřevu kromě počasí záleží na samotném typu a velikosti absorbéru.
Pro solární ohřev vody bazénu většího objemu lze použít více kusů absorbérů a dosáhnout tak požadované zvýšení teploty vody v celém objemu. U nekrytých bazénů by měla být absorpční plocha rovna přibližně 1/2 až 3/4 plochy bazénu, u krytých bazénů je potřebná plocha o něco menší, a to přibližně 1/3 až 2/3 plochy bazénu.
Využití solárních kolektorů
Jako důležité kritérium pro výběr způsobu solárního ohřevu bazénové vody byste tedy měli brát v úvahu požadavek využívat bazén buď na sezónní, nebo na celoroční období.
Plastové absorbéry jsou cenově dostupnější a jejich instalaci zvládnete hravě sami (některé stačí opřít o plot), ale po skončení koupací sezóny je můžete sbalit, neboť pro další koupací sezónu nemají použití.
Trubicové a ploché kolektory vám naopak zajistí teplou vodu během celého roku, avšak při vyšších investičních nákladech a s nutností pevného osazení kolektorů.
Tyto typy kolektorů po připojení dalšího výměníku však lze využít i na podporu vytápění nebo ohřev teplé užitkové vody a jejich efektivním využíváním lze urychlit dobu návratnosti investice.
Využívání solární energie patří dnes k moderním způsobům, jak si zajistit teplo či teplou vodu nejen do domácnosti. Instalace kolektorů u bazénů je toho důkazem.
Pokud se chystáte stavět bazén nebo si chcete zajistit co nejdelší koupací sezónu, neváhejte a poraďte se s odborníky na solární systémy.
Pouvažujte při tom, zda se vám nevyplatí využít sluneční energii i jinak než jen na solární ohřev vody v bazénu. Solární kolektory vám ji umí přivést. Při dobré volbě a správné instalaci si budete nejen ještě na podzim oblékat s radostí plavky, ale i ušetříte na energiích za ohřev teplé užitkové vody a vytápění.