Vakuové trubicové kolektory – funkce, výhody a sortiment výrobků
Požádejte o bezplatnou konzultaciKaždý, kdo dnes investuje do nového systému vytápění, by měl již od počátku počítat s instalací solárního termického systému. Instalací solárních kolektorů prokážete svůj závazek chránit životní prostředí tím, že trvale snížíte emise CO₂. Můžete také ušetřit až 60 % roční spotřeby energie na ohřev teplé vody. Se společností Viessmann máte na své straně silného partnera. Můžeme se opřít o 40 let zkušeností s vývojem a výrobou solárních termických systémů. Můžete se spolehnout na nejvyšší kvalitu. S touto technologií můžete zajistit budoucnost svého systému a spolehnout se na optimální souhru všech součástí systému.
Konstrukce vakuových trubic Vitosol
Na rozdíl od plochých kolektorů Viessmann je absorbér ve vakuových trubkových kolektorech solárních tepelných systémů umístěn přímo na samotných trubkách. V prvním případě jsou trubice, kterými proudí solární médium, umístěny mezi dvěma plochými vrstvami absorbéru. Další zvláštností je vakuum. V trubkových kolektorech je druhá trubka obklopena vakuem. Tím je zajištěna mimořádně účinná tepelná izolace. Díky tomu nedochází téměř k žádným tepelným ztrátám mezi absorbérem a vnitřní skleněnou trubicí. Absorbér je uvnitř vakuového kolektoru. Tím je chráněn před nečistotami a povětrnostními vlivy. To následně umožňuje trvale vysoké využití energie.
Dalším klíčovým prvkem vakuových trubicových kolektorů Vitosol od společnosti Viessmann je výměník tepla. Ten předává teplo z absorbérů do připojeného topného okruhu.
Vakuový trubicový sběrač pro instalaci na libovolném místě
Vakuové trubicové kolektory a jejich funkce: princip tepelné trubice
Jádrem technologie vakuových trubicových kolektorů Viessmann je "princip tepelné trubice". Nejdůležitějším rysem tohoto principu je, že solární médium neproudí přímo trubkami. Tepelné trubky jsou k výměníku tepla připojeny suchou cestou. Co přesně se však v tepelné trubce děje a jak funguje patentovaná funkce ThermProtect?
Sluneční paprsky dopadají na absorbér. Sluneční teplo odpařuje médium v tepelném potrubí. Když pak proudí do chladnějších oblastí kolektoru, tj. dále od přímého slunečního záření, mění se pára opět na kapalinu. Tímto procesem se uvolňuje energie - teplo, které je předáváno do solárního systému prostřednictvím dvoutrubkového výměníku tepla Duotec (Vitosol 300-TM). V kapalném stavu proudí médium v tepelném potrubí zpět do oblasti osvícené sluncem a proces začíná znovu a pokračuje tak dlouho, dokud svítí slunce.
Tento proces se přeruší, když je překročen teplotní limit 150 stupňů Celsia. K tomu dojde, když médium přestane kondenzovat nebo zkapalňovat v chladnějších oblastech trubice. Tento princip pomáhá chránit systém před nadměrnými stagnačními teplotami a zabraňuje tak přehřátí. Díky tomu jsou systémy Vitosol 300-TM vhodné pro budovy, které jsou po část roku neobývané, například pro rekreační domy. Okruh se znovu spustí pouze při dosažení nízkých teplot kolektoru.
Výhody vakuových trubicových kolektorů
Vitosol 300-TM se vyznačují následujícími vlastnostmi:
Kromě toho je Vitosol 300-TM obzvláště vhodný pro oblasti s omezeným prostorem, jako jsou rodinné domy a bytové domy s malou střešní plochou. Absorbéry mají flexibilitu +/- 25 stupňů ve svém nastavení. To umožňuje použití kolektorů v místech s méně příznivým slunečním svitem.
Produktový přehled– trubicové kolektory
Efektivní využití slunečního tepla – trubicové kolektory Viessmann dokážou přeměnit i nízkou úroveň slunečního záření na využitelné teplo. Absorbéry s vysoce selektivním povlakem zajišťují vysokou účinnost. Vakuum v trubkách zároveň zajišťuje velmi účinnou tepelnou izolaci. To znamená, že mezi skleněnými trubicemi a absorbérem nedochází téměř k žádným ztrátám, což umožňuje kolektoru přeměnit i nízkou úroveň oslunění na užitečné teplo. Vakuové trubicové kolektory využívají dostupné sluneční záření mimořádně efektivně, zejména na jaře a na podzim a v zimě, kdy jsou venkovní teploty nízké.