Elektrické ohřívače, jako jsou ventilátorové ohřívače, sálavé ohřívače, nástěnné konvektory a infračervené ohřívače, patří do kategorie přímého vytápění. Jak již název napovídá, tyto jednotky vyzařují tepelnou energii generovanou přímo do místnosti. I zde však existuje rozdíl: je to proto, že například ventilátorové topidlo funguje podobně jako fén a jako teplonosné médium využívá vzduch.
Elektrické ohřívače: funkce, typy a použití
Vyžádejte si odbornou konzultaciMálokterý topný systém je tak vhodný pro decentralizované vytápění obytných prostor jako elektrické ohřívače. Ať už jako přímé teplo, jako je rychloohřev, nebo jako sálavé teplo, jako je infračervený ohřívač. Elektrické topení lze mimo jiné instalovat téměř kdekoli jako doplněk stávajícího topného systému. Koneckonců elektrické radiátory jsou k dispozici v mnoha výkonových řadách, tvarech a barvách. Lze je také velmi rychle uvést do provozu, snadno se instalují a nevyžadují žádné časově ani finančně náročné plánování. Většina modelů navíc boduje prakticky bezúdržbovým provozem.
Jak fungují elektrické ohřívače
Teplo z elektřiny vzniká tak, že elektrický proud protéká odporovým vodičem (odporový topný prvek se také nazývá topný vodič nebo topný odpor), takže se vodič zahřívá. Termín "odporové vytápění" se vztahuje na elektrické vytápění. Vyhřívá budovu pomocí elektrické energie. Další zdroje energie nejsou potřeba.
V kombinaci s fotovoltaickým systémem funguje takový topný systém ekologicky. Odporové vytápění lze použít jako centralizované nebo decentralizované řešení.
Přímočará instalace
Nejde však jen o funkci, kterou lze snadno vysvětlit. Instalace je také velmi jednoduchá a rychlá díky systému plug & play. Plug & play v tomto případě znamená, že elektrické ohřívače stačí připojit k domácímu napájení. Plug & play navíc znamená, že spojení mezi infračervenými panely a rádiovým přijímačem lze vytvořit v několika jednoduchých krocích.
Různé typy elektrických ohřívačů Viessmann
Na výběr je mnoho elektrických ohřívačů. V závislosti na použití je lze kombinovat a přizpůsobovat. Nejlépe je rozdělit je podle dvou kritérií: tepelné emise a typ instalace. Kromě přímotopných a akumulačních ohřívačů existují také infračervené ohřívače, o kterých zde bude pojednáno samostatně. Roli hraje také způsob instalace: lze elektrické topení namontovat na stěnu, nebo by pro vás mohlo být vhodnější podlahové vytápění?
Společnost Viessmann má ve svém portfoliu výrobky pro všechny uvedené typy.
U infrazářičů je přenos tepla zcela odlišný. Primárně neohřívá vzduch, ale sebe a okolní předměty. Ty pak předávají tepelnou energii do místnosti jako sálavé teplo. Jelikož je sálavé teplo velmi podobné slunečním paprskům, je pro mnoho lidí příjemné.
Vytápění elektřinou je možné také pomocí akumulačního topení, například nočního akumulačního topení. Ten má akumulační médium, které se nejprve ohřívá pomocí elektřiny a poté v průběhu dne uvolňuje tepelnou energii do místnosti, kde je instalováno. Na rozdíl od přímotopného ohřívače takové topidlo stále vyzařuje teplo, i když již není nabíjeno elektřinou.
Vytápění elektřinou
Systémy přímého vytápění, jako jsou rychloohřívače a nástěnné konvektory Viessmann, lze snadno a rychle namontovat na požadovanou stěnu. Jsou stejně vhodné jako elektrická topná tělesa pro koupelnu i pro vytápění málo využívaných místností, jako jsou přestavěné garáže nebo zimní zahrady. Díky malé montážní hloubce a velkým výkonovým stupňům zůstávají vždy diskrétní. Zvláštností jsou zrcadlové elektrické radiátory (infračervené panely). Leštěný skleněný povrch nejen příjemně upoutá pozornost. Podobně jako běžné zrcadlo i takové elektrické radiátory opticky zvětšují místnost, ve které jsou instalovány. Podrobné informace o tom najdete na stránce nástěnných topných těles Vitoplanar.
Elektrické topení nemusí být nutně namontováno na stěně. Decentralizované a centralizované vytápění místností lze realizovat i zespodu – dokonce i mimo dohled. Umožňují to elektrické topné rohože, které jsou vhodné pro parketové/laminátové podlahy a keramické krytiny. Topné rohože Viessmann se vyznačují celkovou výškou pouhých 1,3 milimetru (Vitoplanar EF3) a lze je snadno položit pod podlahovou krytinu. Takové rohože jsou ideálním řešením, pokud se například při modernizaci neobnovuje potěr. Co tato zařízení odlišuje, si můžete přečíst na stránce o topném systému s tenkou vrstvou .
Flexibilní možnosti použití elektrických ohřívačů
V nově postavených nízkoenergetických a pasivních domech je potřeba energie na vytápění extrémně nízká. Možnosti použití elektrických ohřívačů Viessmann jsou proto velmi rozmanité. Přesto existují i obytné prostory, kde je vhodné instalovat deskové topné těleso Vitoplanar, například k rychlému vyhřátí dlaždicových podlah v koupelně a kuchyni.
Při modernizaci stávajících budov máte také různé možnosti, jak si nechat nainstalovat výrobek Vitoplanar. Kromě elektrických rohoží pro podlahové vytápění pro pokládku na mazaninu a pod laminátové, parketové a dlážděné podlahy zahrnuje rozsáhlý sortiment Viessmann také infrazářiče s proměnlivým výkonem pro instalaci na stěny a stropy. Nechte si od našich partnerů podrobně poradit s možnostmi, abyste našli tu nejlepší možnou variantu pro vás.
Výběr různých povrchů v závislosti na použití
Lze zvolit různé povrchové úpravy podle příslušné oblasti použití. To zahrnuje povrchovou úpravu sálavého povrchu v barvě bílé nebo skleněnou přední stranou. Pro koupelny nebo chodby jsou k dispozici také naše infračervená panelová topidla se zrcadlovým povrchem. Všechna zařízení lze samozřejmě provozovat ekologicky šetrným způsobem pomocí udržitelně vyráběné elektřiny, kterou můžete získat prostřednictvím ekologického tarifu nebo si ji sami vyrobit.
Jak je to s ekonomickou výhodností elektrického ohřívače?
Bez ohledu na to, zda si chcete pořídit infračervený zářič, nebo plánujete provozovat ohřívač s ventilátorem: Aby byly tyto jednotky ekonomicky výhodné, je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Patří mezi ně energetická kvalita budovy, doba používání elektrických spotřebičů a topný výkon.
Aby používání elektrického vytápění zůstalo dlouhodobě hospodárné, měla by být vytápěná budova dobře izolovaná. To platí pro novostavby i budovy, které již prošly energeticky účinnou modernizací.
Doplnění stávajícího topného systému
Elektrické ohřívače se nejlépe projeví při použití jako doplňkové vytápění nebo v budovách s nízkou potřebou tepla. Je to proto, že jejich uvedení do provozu není složité a požadované teplo do místnosti vydávají v co nejkratší době. Jako jediný zdroj tepla jsou vhodné pouze ve velmi dobře izolovaných domech.
Je provoz elektrického ohřívače udržitelný?
Podíl obnovitelných zdrojů energie v odvětvích elektřiny, tepla a dopravy již několik let trvale roste. Největší nárůst lze připsat odvětví elektřiny. Konkrétně to znamená, že stále více elektřiny pochází z větrných elektráren, fotovoltaických systémů, biomasy, vodních a geotermálních systémů. Podle vládních údajů činí podíl obnovitelných zdrojů energie 36,2 % celkové hrubé spotřeby elektřiny. Do roku 2035 se očekává, že tento podíl vzroste až na 60 procent. Tuto udržitelným způsobem vyrobenou elektřinu lze využít mnoha způsoby, mimo jiné i pro vytápění, jako jsou tepelná čerpadla a elektrické ohřívače.