Vytápění olejem – osvědčená účinnost, moderní technologie
Vyžádat bezplatné poradenstvíSystémy vytápění olejem se používají již desítky let. Vyznačují se vysokou provozní spolehlivostí a hospodárností. Každý čtvrtý generátor tepla stále používá k vytápění budovy na požadovanou teplotu ropu. To svědčí o tom, jak důležitou roli vytápění olejem stále hraje.
Od rodinných domů s nízkou potřebou tepla až po bytové domy a rozsáhlé průmyslové projekty: pro každou potřebu máme vhodný olejový kotel s odpovídající technologií vytápění.
Přehled výhod vytápění olejem
Jak funguje vytápění olejem?
Při spalování oleje vznikají kromě měřitelného tepla (výhřevnosti) také horké spaliny o teplotě až 200 °C. V závislosti na složení použitého topného oleje se složky spalin liší svou kyselostí a mohou poškodit jak samotný olejový kotel, tak i kouřovody včetně komína. Z tohoto důvodu vedou nízkoteplotní olejové kotle spaliny přímo do volného ovzduší, aby nedocházelo ke kondenzaci. Olejový kotel s kondenzační technologií řeší právě tento problém tím, že záměrně způsobuje kondenzaci spalin. Teplo kondenzace, které se při tomto procesu uvolňuje, se využívá v topném systému, čímž se snižuje zatížení olejového kotle – a majitel systému šetří peníze. Více informací k tomuto tématu naleznete v části Jak funguje olejová kondenzační technologie.
Kondenzační technologie znamená efektivní využívání zdrojů
Kondenzační kotle odebírají téměř veškeré teplo ze spalin a přeměňují je na další topnou energii. Za tímto účelem jsou kondenzační kotle Viessmann vybaveny výměníky tepla Inox-Radial z ušlechtilé oceli. Ty ochlazují spaliny před jejich odvedením do komína do té míry, že vodní pára obsažená v těchto plynech záměrně kondenzuje. Dodatečné teplo se pak uvolňuje a předává do topného systému. Tím se z dlouhodobého hlediska snižují náklady na vytápění a také se chrání životní prostředí. Koneckonců, pro stejné množství tepla je třeba spálit méně fosilních paliv.
Vysoká účinnost vytápění olejem
Zakoupením kondenzačního kotle aktivně přispíváte k ochraně zdrojů a úspoře energie. Účinnost těchto kotlů je bezkonkurenčně vysoká, až 98 % použitého topného oleje se přemění na teplo. Pro majitele systému to znamená nízké náklady na vytápění.
Požadavky na provoz olejového kondenzačního topného systému
Pro provoz olejového kondenzačního kotle je zapotřebí několik věcí. Olejové kondenzační kotle se vyznačují tím, že ochlazují spaliny a způsobují jejich kondenzaci. Aby to fungovalo, jsou spaliny vedeny kolem chladné vratné vody. Pokud je teplota této vratné vody příliš vysoká, ke kondenzaci nedochází. Z tohoto důvodu je důležité, aby teplota zpětného toku byla co nejnižší. Toho lze dosáhnout především u velkých otopných ploch, jako je podlahové nebo stěnové vytápění.
Kromě toho mohou kyselé složky kondenzátu dlouhodobě poškodit spalinový systém. Majitelé domů by se proto měli při nákupu olejového topného systému poohlédnout po vhodném systému odvodu spalin, který je odolný vůči vodě a kyselinám. Kyselá voda musí být rovněž likvidována. Proto je nezbytné, aby majitelé domů před koupí olejového kotle mysleli na odvod kondenzátu. Kondenzát lze zpravidla odvádět přímo do odpadní vody. V několika případech je však před vypouštěním nutná neutralizace.
Snižuje se také hustota spalin. Přirozený tah do volného prostoru již není možný z důvodu malých rozdílů hustoty. Z tohoto důvodu je nutné použít ventilátor (např. ventilátor hořáku).
Palivový olej a olejová nádrž – věděli jste to?
Ne každý topný olej je stejný. V České republice je topný olej standardizován. Normy rozdělují topný olej na:
- Standardní topný olej EL
- Palivový olej EL s nízkým obsahem síry
- Biopalivový olej
Téměř všechny domácnosti používají topný olej EL s nízkým obsahem síry. Ten byl původně vyvinut pro kondenzační techniku. Díky svým četným přednostem, jako je čisté spalování téměř bez zápachu a snížení obsahu síry přibližně o 20 %, se však nízkosirný topný olej EL již pevně usadil. Zkratka EL znamená "extra light" a označuje nízkou viskozitu. Olejové kondenzační kotle, které spalují pouze nízkosirný topný olej EL, musí být vybaveny zeleným krytem plnicího potrubí.
Kromě nízkosirného topného oleje EL existuje také prémiový topný olej a biopalivový olej. Oproti "standardnímu topnému oleji EL" obsahuje prémiová verze speciální přísady, které například prodlužují dobu skladování nebo snižují tvorbu usazenin. Biopalivový olej se naproti tomu vyrábí z regenerativních surovin, jako je řepka, slunečnice nebo sójové boby, a přidává se do nízkosirného topného oleje EL. Hrubá výhřevnost topného oleje je přibližně 45,5 MJ/kg. To odpovídá 10,74 kilowattů na litr. Pro srovnání, zemní plyn má hrubou výhřevnost přibližně 36 až 50 MJ/kg. Hrubá výhřevnost ropy se však může mírně lišit v závislosti na druhu. Dodavatelé při objednávce často uvádějí kromě výhřevnosti i hrubou výhřevnost oleje.
Technologie vytápění s novým bioolejem odolná vůči budoucnosti
S vytápěním olejem můžete i v budoucnu zůstat na technologické špičce. Olejové kotle jsou obecně dodávány s připravenou výbavou pro přechod z fosilního oleje na topný olej s příměsí určitého procenta biooleje, a lze je tedy používat i s obnovitelnými druhy paliv. Tímto způsobem aktivně přispíváte k ochraně životního prostředí a zároveň udržujete náklady na vytápění na nízké úrovni. Dlouhodobý konečný přechod na obnovitelná paliva, jako je využití ekologické energie s tepelným čerpadlem nebo biomasy s kotlem na tuhá paliva, lze realizovat postupně.
Nádrž na olej jako důležitá součást systému vytápění olejem
Zásoba topného oleje je nezbytná, aby se mohl automaticky a ve správném množství dostat do spalovací komory. Nádrž potřebná k tomuto účelu je obvykle vyrobena z kovu nebo plastu. Aby se snížilo riziko úniku, jsou mnohé nádrže dvoustěnné a mají také bezpečnostní prvky, jako je limitní snímač nebo jiné měřicí přístroje.
Pokyny pro nádrže na olej, včetně nádrží v záplavových oblastech
Topný olej lze skladovat buď nad zemí, nebo pod zemí. V případě nadzemní verze lze uvažovat o nádrži postavené na místě nebo modulární nádrži. Bez ohledu na způsob instalace musí každá nádrž na olej splňovat vysoké bezpečnostní standardy. Ty jsou přísně stanoveny v německé "Vyhlášce o zařízeních pro nakládání s látkami nebezpečnými vodám". Toto nařízení stanoví, že nádrže s objemem větším než 5000 litrů musí být umístěny v samostatné místnosti. Samotná instalační místnost musí rovněž splňovat určité požadavky a musí mít například samozavírací dveře nebo požární klasifikaci. Pokud je nádrž umístěna v záplavové oblasti, musí být celý systém odolný proti zaplavení. Obecné pravidlo: instalaci i demontáž olejové nádrže smí provádět pouze specializovaný dodavatel.
Zlepšení hodnocení životního cyklu topného systému na olej
Při nákupu nového olejového kotle je důležité zohlednit také posouzení životního cyklu. To lze zlepšit, pokud majitelé domů připojí svůj olejový kotel k jinému topnému systému. Tím může být buď solární systém, nebo tepelné čerpadlo. V obou případech majitelé systémů vytápějí mimořádně ekologicky odpovědným a úsporným způsobem, protože oba topné systémy mají přístup k bezplatným a téměř nevyčerpatelným zdrojům tepla.
Spojte vytápění olejem se solární technologií a využívejte bezplatnou sluneční energii
Nový systém olejového vytápění lze kombinovat s bezplatnou solární energií: všechny naše kotle jsou navrženy pro připojení solárního termického systému pro ohřev TV nebo záložní zdroj ústředního vytápění. V duálním režimu provozu zajišťuje solární termický systém ohřev teplé vody a na jaře a na podzim může téměř zcela nahradit olejový kotel.
Tato kombinace trvale snižuje náklady na vytápění a zároveň chrání životní prostředí. Solární technologie vám navíc poskytuje určitou míru nezávislosti na dodavateli paliva. Použitá systémová technologie zaručuje součinnost všech komponentů, od řídicí jednotky až po náhradní díly a ovládání prostřednictvím aplikace.
Proč byste měli modernizovat svůj systém vytápění olejem, pokud je stále funkční?
Starší kotle pracují neefektivně a spotřebovávají mnohem více paliva, než je nutné. Jsou také mnohem náchylnější k závadám a poruchám, ke kterým obvykle dochází v době, kdy je energie na vytápění nejvíce potřeba. V obou případech to vede k vysokým nákladům na vytápění. Kromě toho olejové topné systémy spalují k výrobě tepla olej. Spalováním oleje vznikají škodlivé plyny, jako je oxid uhličitý, který významně přispívá ke globálnímu oteplování. Vzhledem k tomu, že nové kotle spálí při stejném množství tepla méně oleje, šetří nejen peníze majitelům systémů, ale také snižují dopad na životní prostředí.
Olejové topné systémy pro místní úřady a komerční aplikace
Jak již bylo vysvětleno, technologie používaná v olejových topných systémech je vyzkoušená a prověřená mnoha lety, je spolehlivá v provozu a je zárukou hospodárného používání. Olejové kotle Viessmann jsou k dispozici v mnoha výkonových stupních. Pro komerční využití zahrnuje sortiment Viessmann olejové kondenzační kotle se jmenovitým topným výkonem až 545 kW a nízkoteplotní olejové kotle do 2000 kW.
Který typ kotle je pro konkrétní použití nejvhodnější - nízkoteplotní nebo kondenzační olejový kotel - je třeba ověřit v rámci komplexní přípravy a plánování projektu.
Výhody nízkoteplotních olejových kotlů
Kotle s konstantní teplotou jsou zastaralé. Byly provozovány při konstantní teplotě kotlové vody bez ohledu na poptávku, a tedy bez zohlednění povětrnostních podmínek. V důsledku toho byla velká část energie nevyužita a ztracena. Moderní nízkoteplotní olejové kotle naproti tomu přizpůsobují teplotu kotlové vody přesně aktuálním povětrnostním podmínkám a potřebě tepla.
Pokud jde o osvědčenou topnou techniku ve středním výkonovém rozsahu, splňují nízkoteplotní olejové kotle Viessmann všechny požadavky nejmodernější topné techniky. Se jmenovitým topným výkonem až 2000 kW hospodárně a spolehlivě pokrývají vysokou potřebu tepla, která se často vyskytuje v komerčních sektorech. Díky své sekční konstrukci jsou litinové nízkoteplotní plynové kotle Viessmann snadno ovladatelné a jejich instalace je rychlá a jednoduchá. To znamená, že instalace je možná bez problémů i ve stísněných prostorách. Nízkoteplotní olejové kotle Viessmann jsou vhodné pro komerční podniky a místní úřady, a to jak pro novostavby, tak pro modernizace.