Vyžádat bezplatné poradenství

Najděte nejlepší místo pro instalaci tepelného čerpadla: tipy od odborníka

Vyžádat si konzultaci
Na obrázku je místo instalace Vitocal 222-S před domem, kde si děti hrají na houpačce.

Tepelná čerpadla lze umístit na různých místech a pro každé z nich je třeba zvážit jiné faktory. Jedná se o důležité rozhodnutí, protože místo instalace může ovlivnit účinnost a výkon tepelného čerpadla. Přečtěte si cenné informace a užitečné tipy o tom, která místa jsou vhodná pro která tepelná čerpadla a co je třeba při výběru zohlednit. Zařadili jsme také často kladené otázky týkající se míst instalace, na které exkluzivně odpovídá odborník na tepelná čerpadla Viessmann Egbert Tippelt.

Různé možnosti instalace tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla fungují tak, že odebírají teplo z okolního vzduchu, země nebo vody a následně ho zvyšují na vyšší teplotu, aby mohlo být využito k vytápění a ohřevu vody v budovách. Zdroje tepla musí být snadno přístupné, aby tepelná čerpadla mohla efektivně absorbovat teplo z okolí. Existují tři možnosti instalace:

  • Vnitřní instalace: Tepelné čerpadlo se dodává v monoblokovém provedení a instaluje se uvnitř obytné budovy.
  • Venkovní instalace: Tepelné čerpadlo se dodává v monoblokovém provedení a instaluje se mimo budovu.
  • Dělená instalace: Tepelné čerpadlo se skládá ze dvou částí - vnitřní jednotky pro vnitřní prostor a venkovní jednotky pro venkovní prostor budovy.

Při výběru nejvhodnějšího místa instalace zvažte typ tepelného čerpadla.

Která tepelná čerpadla byste měli instalovat kde? Pro nalezení vhodného místa instalace je třeba zvážit typ tepelného čerpadla a místní podmínky. Pro určení nejvhodnějšího místa a vhodného tepelného čerpadla pro danou budovu nebo pozemek se vyplatí poradit se s dodavatelem vytápění.

Tepelná čerpadla země/voda instalovaná ve sklepních prostorách

Tepelná čerpadla země/voda čerpají tepelnou energii ze země - například prostřednictvím geotermálních sond nebo povrchových kolektorů. Ve většině případů jsou pro sondy a kolektory nutná složitá stavební opatření, proto je nejlepší nechat si poradit od specializovaného dodavatele. Geotermální teplo je dopravováno spojovacím potrubím z geotermálních sond nebo povrchových kolektorů do vnitřní jednotky tepelného čerpadla, která je zodpovědná za přenos získaného tepla do topného systému budovy. Instalace vnitřní jednotky je méně složitá, protože není závislá na geologických podmínkách. Vnitřní jednotka by měla být v ideálním případě instalována ve sklepě nebo ve strojovně, aby byly potrubní trasy mezi tepelným čerpadlem a zdrojem energie co nejkratší. Pro bezproblémový provoz by mělo být místo dobře větrané a podlaha by měla být schopna unést příslušné zatížení.

Flexibilní možnosti umístění tepelných čerpadel se zdrojem vzduchu

Tepelná čerpadla se zdrojem vzduchu získávají tepelnou energii z okolního vzduchu. Protože je lze instalovat jako monoblokové i dělené jednotky, existuje několik možností při výběru místa instalace. Nejlepší volba v každé situaci by měla být posuzována individuálně. Obě alternativy budou při správném dimenzování fungovat velmi efektivně v nových i starších budovách.

Podrobný pohled na jednotlivé možnosti instalace

Jednotlivá místa instalace a jejich výhody a nevýhody jsou podrobněji vysvětleny v následujícím srovnání. Vzhledem k tomu, že tepelná čerpadla typu země/voda jsou ve většině případů monoblokové jednotky, ideálně určené k umístění ve sklepě nebo v technické místnosti, informace v následujících kapitolách se vztahují i na tepelná čerpadla typu vzduch.

Monoblokové tepelné čerpadlo instalované v interiéru

U tohoto monoblokového tepelného čerpadla jsou všechny chladicí komponenty umístěny uvnitř budovy. K tomu musí být k dispozici dostatečný prostor (přibližně 2 x 2 metry). Kromě toho musí být instalováno vzduchové potrubí pro přívod a odvod venkovního vzduchu. V nové budově lze toto snadno povolit ve fázi návrhu.

Umístění a poloha: V ideálním případě by tepelná čerpadla měla být umístěna v dobře větrané místnosti, na pevné, rovné podlaze s dostatečnou nosností. Mezi tepelným čerpadlem a otvory ve stěně je vhodné ponechat dostatečný odstup, aby byly vzduchové kanály v dostatečné vzdálenosti. Zvláště výhodné je umístění v rohu. Tím se sníží riziko tepelného zkratu a zajistí se efektivní provoz tepelného čerpadla.

Upozornění: Příliš malá vzdálenost mezi vzduchovými kanály může vést k tepelnému zkratu. K tomu dochází, když tepelné čerpadlo ihned nasává zpět ochlazený vzduch, který byl po odevzdání tepla právě přenesen ven.

Klady
  • Poměrně snadná a rychlá instalace díky kompaktnímu designu
  • Nízké nároky na údržbu a dobrá ochrana před povětrnostními vlivy
  • Kratší délka potrubí mezi generátorem tepla a spotřebiči
Nevýhody
  • Méně flexibilní umístění kvůli velikosti a hmotnosti
  • Vyžaduje dostatečný prostor v budově
Konstrukční opatření
  • Vyžaduje dostatečně rozmístěné otvory ve stěnách pro vzduchové potrubí k nasávání a vypouštění vzduchu.
  • Dodatečná instalace odtoku pro vzniklý kondenzát

Venkovní monoblokové tepelné čerpadlo

V případě tepelného čerpadla instalovaného venku jsou všechny komponenty zapojené do chladivového okruhu umístěny v jedné jednotce, která je umístěna mimo obvodový plášť budovy, a je tedy v přímém kontaktu se zdrojem tepla (vzduchem). Venkovní jednotky lze flexibilně umístit a jsou vhodné i pro dodatečnou montáž ve stávajících budovách. Tepelná energie se vyrábí v monobloku a následně se dopravuje do budovy dobře izolovaným potrubím.

Umístění a poloha: Důležité je, aby tepelné čerpadlo mělo v místě instalace stabilní základnu, ideálně pevný betonový základ nebo sokl. Aby se předešlo dlouhým dopravním cestám a zabránilo se ochlazování teplé vody, doporučuje se zvolit umístění v blízkosti stěny domu. V úvahu však připadají i následující umístění:

  • na střeše
  • na garáži
  • pod přístřeškem pro auto

Umístění tepelných čerpadel na místě, které je chráněno před větrem, pomáhá zabránit tepelným zkratům. Kromě toho musí být kolem otvoru ventilátoru dostatečný prostor, aby byl zajištěn dostatečný přívod vzduchu.

Klady
  • Flexibilní umístění, snadná modernizace a údržba
  • Krátké trasy potrubí od zdroje energie ke spotřebiteli
  • Menší nároky na prostor a nižší emise hluku v obytném prostoru
Nevýhody
  • Poměrně poněkud hlučnější provoz
  • Obecně poněkud vyšší počáteční náklady
  • Snižuje estetický vzhled nemovitosti
  • Celoroční vystavení povětrnostním vlivům
Konstrukční opatření
  • Ve stěně domu musí být vyvrtány dva otvory pro izolované potrubí.

Instalace tepelného čerpadla Split

Splitová tepelná čerpadla mají dvě jednotky - jednu umístěnou venku a druhou uvnitř. Vnitřní jednotka obsahuje mimo jiné kondenzátor a oběhové čerpadlo. Je proto tichá ve srovnání s venkovní jednotkou, v níž jsou umístěny komponenty, které vydávají hluk, jako je ventilátor, výparník a kompresor. K propojení obou jednotek je zapotřebí minimálního vrtání do zdi.

Umístění a poloha: Dělená tepelná čerpadla mají jednotky umístěné jak venku, tak uvnitř. Vnitřní jednotka je poměrně kompaktní, a proto ji lze instalovat na řadu míst v domě. Obecně lze říci, že obzvláště vhodným místem je sklep. Venkovní jednotka je umístěna mimo budovu a měla by být umístěna na stabilním základu nebo plošině na místě, které je chráněno před větrem, podobně jako monoblokové tepelné čerpadlo instalované venku.

Klady

  • Flexibilní umístění venkovní jednotky
  • Nízké nároky na prostor kompaktní vnitřní jednotky
  • Citlivé komponenty (ve vnitřní jednotce) jsou chráněny před povětrnostními vlivy
  • Možnost chlazení díky reverzibilnímu provozu
Nevýhody
  • Větší nároky na instalaci a údržbu, včetně pravidelné kontroly chladiva
Konstrukční opatření
  • Malé otvory vyvrtané ve stěně pro vedení chladiva

Hledání správného místa pro instalaci tepelného čerpadla

Místo instalace tepelného čerpadla může ovlivnit jeho účinnost, životnost a provoz. Vhodně zvolené umístění umožňuje optimální využití okolního tepla a pomáhá minimalizovat spotřebu energie. Pečlivé plánování a odborné poradenství jsou při rozhodování o umístění tepelného čerpadla základem. To zahrnuje zohlednění vlastností budovy, dostupného prostoru a individuálních preferencí. Ve fázi plánování je důležité zvážit následující faktory:

Minimální vzdálenosti

Monoblokové a splitové venkovní jednotky musí být umístěny nejméně tři metry od ostatních budov, cest a teras. Přestože jsou emise hluku díky vyspělým technologiím, jako je například Viessmann Super Silent, nízké, při nasávání venkovního vzduchu stále vzniká určitý hluk. V ideálním případě by proto tepelná čerpadla měla být umístěna v dostatečné vzdálenosti od okolních nemovitostí, aby obyvatelé a sousedé nebyli rušeni hlukem pocházejícím z tepelného čerpadla. Kromě toho při vyfukování vzduchu ven vzniká velmi studený proud vzduchu, který může být nepříjemný na dotek.

Volně stojící instalace pro cirkulaci vzduchu a větrání

Vzduchová tepelná čerpadla nasávají vzduch na jedné straně jednotky a vyfukují jej na druhé straně. V místě instalace musí být kolem tepelného čerpadla volné proudění vzduchu. Jednotka by měla být umístěna nejméně 20 cm od stěny domu. Dobrá cirkulace vzduchu zajišťuje nerušený přenos tepla a zabraňuje přehřátí jednotky.

Dobrá přístupnost pro instalaci, údržbu a opravy

Vzhledem k velikosti a hmotnosti tepelných čerpadel jsou místní podmínky důležitým faktorem již při výběru místa instalace. Například úzké schody do sklepů ve starších budovách mohou způsobovat potíže. Tepelné čerpadlo by mělo být na zvoleném místě snadno přístupné, aby bylo možné bez větších problémů provádět instalaci, opravy a údržbu.

Často kladené otázky týkající se míst instalace tepelných čerpadel

Venkovní jednotka děleného tepelného čerpadla by měla být umístěna alespoň 25 cm od stěny, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu kolem tepelného čerpadla.

V České republice jsou minimální odstupy od sousedních nemovitostí stanoveny ve stavebních předpisech.  

Doporučujeme umístit jednotky tři metry od cest, protože studený vzduch vyfukovaný tepelnými čerpadly může způsobit tvorbu ledu.

Od spodního okraje tepelného čerpadla byste měli ponechat vzdálenost jednoho metru. Tato vzdálenost se nazývá bezpečnostní zóna kolem tepelného čerpadla a má zabránit úniku chladiva do budovy.

Užitečné odkazy