Vyžádat bezplatné poradenství

Jak nastavit pokojový termostat

Vyžádejte si bezplatné poradenství
osoby nastavující termostat

Termostat sice není nezbytnou součástí otopné soustavy, do vašeho příbytku však přinese komfort, kterého někdy jen ovládáním přímo na kotli nelze dosáhnout. Abyste z něj vytěžili maximum, musíte ho umět správně nastavit a používat. Usnadní vám to náš následující návod.

    Zajistí stabilní teplotu

    Termostat je zařízení, které pomáhá udržet v určené místnosti, resp. objektu stálou teplotu i při měnících se podmínkách (kolísání teploty venku, otevírání dveří, oken atd.). Nejjednodušší termostaty fungují na principu bimetalového mechanického spínače, který spíná topný zdroj při poklesu teploty. Modernější termostaty jsou ovšem vybaveny sofistikovanými elektronickými obvody, které zajišťují vyhodnocování teploty a následné spínání nebo regulaci topného zdroje (kotel, topné rohože apod.). 

    Termostaty mohou pracovat v několika režimech:
     

    On/off regulace hysterezí

    Výkon topného zdroje je regulován na základě teploty v jediné, tzv. referenční místnosti. Při jejím poklesu pod úroveň danou hysterezí (nutno nastavit) pak termostat spíná topný zdroj, po nárůstu nad úroveň hystereze ho zase vypíná (např. požadovaná teplota 20 °C a hystereze 2 °C = zapnutí při 18 °C a vypnutí při 22 °C). Tento typ regulace je vhodný do bytů, malých rodinných domů nebo malých objektů. 

    PI regulace

    Na rozdíl od on/off regulace termostat neustále porovnává požadovanou teplotu místnosti s aktuální. Dokáže tak v místnosti udržet stabilnější teplotu, pro správnou funkci ale musí být nastaveny parametry regulace s ohledem na druh topného systému a tepelnou setrvačnost místnosti. 

    PID regulace

    Jde o podobný princip jako u PI regulace, PID regulátor se však dokáže automaticky adaptovat daným podmínkám. Dokáže tak v místnosti udržet ještě stabilnější teplotu.

    Ekvitermní regulace

    Na rozdíl od předchozích typů regulace sleduje ekvitermní regulace i teplotu v exteriéru, a to pomocí vnějšího teplotního čidla připojeného ke kotli. Podle ní pak reguluje teplotu topné vody a zajišťuje, aby nebyla zbytečně vysoká. Tím šetří náklady na vytápění. Nesprávně nastavená ekvitermní regulace však může způsobit plýtvání energií. Tento úkon není jednoduchý a patří spíše do rukou odborníkovi, nebudeme se mu tedy v tomto textu věnovat.

    Zapamatujte si: Ne všechny termostaty podporují všechny typy regulace a ne každý termostat bude spolupracovat s každým modelem kotle. Před nákupem se poraďte s výrobcem termostatu, kotle nebo s topenářem.

    Základem jsou správné teploty

    Věděli jste, že každý ušetřený stupeň Celsia na interiérové teplotě znamená cca 6% úsporu nákladů na vytápění? Správným používáním termostatu můžete tuto úsporu dostat až na úroveň desítek procent. Dříve než začnete uvažovat, jak nastavit klidový termostat, byste tedy měli znát správné teploty, abyste jednotlivé místnosti v domě nebo bytě zbytečně nepřetápěli. Pomoci si můžete následující tabulkou.

    MístnostIdeální teplota 
    obývák, dětský pokoj, pracovna20–22 °C
     
    ložnice během spánku16–18 °C 
    kuchyně18 °C 
    koupelna24 °C 
    předsíň, chodba, hala15 °C 

    Tabulka – Ideální teploty v jednotlivých místnostech domu, resp. bytu

    Teploty uvedené v tabulce nejsou striktně dané a závisí i na způsobu používání jednotlivých místností. 

    Pokud například plánujete rozsáhlý úklid nebo jiné namáhavé činnosti, bude vám pocitově tepleji. Teplotu tedy můžete dočasně snížit. Dostatek tepla dokážou vyrobit i výkonné spotřebiče, zejména varná deska, kuchyňská trouba nebo vysavač. Nezapomínejte také, že malé děti a starší lidé mají slabší schopnost termoregulace. Mají častěji pocit chladu a mohou potřebovat o něco vyšší teplotu.

    Před odchodem z domácnosti můžete teplotu snížit o 3–5 °C, zohledněte ale i to, za jak dlouho se vrátíte. Teploty nesnižujte příliš, na opětovné vyhřátí místnosti je potřeba velké množství energie. Intenzivní ochlazení místnosti také zbytečně namáhá stavební konstrukce. A dodatečné “dorovnávání” teploty může znamenat vyšší spotřebu a rozkolísání teplot v domě. 

    Aby měl tepelný senzor v termostatu správné informace, měli byste kolem termostatu nechat volný prostor. Termostat ani radiátory nezakrývejte nábytkem, závěsy ani záclonami, aby kolem nich mohl volně proudit vzduch. Termostat by měl být umístěn cca ve středu domu, nikoli v jeho okrajové části, kde může být teplota zkreslená. 

    Na termostatu zbytečně nezvyšujte teplotu, pokud vámi požadované teploty ještě nebylo v místnosti dosaženo. 

    Jak nastavit pokojový termostat

    Obsluha klidového termostatu není složitá, prvotní nastavení by měl ale provést topenář při instalaci topného systému. Zvolí při ní vhodný typ regulace a nastaví parametry systému. Při ekvitermní regulaci nastavuje také ekvitermní křivku, její posun, regulační interval, rychlost reakce a další parametry. 

    Nejjednodušší, tzv. analogové termostaty jsou vybaveny pouze otočným kolečkem, kterým nastavíte aktuální teplotu. 

    Elektronické termostaty jsou většinou vybaveny LCD displejem, který kromě aktuální teploty zobrazuje i doplňkové informace. Jde například o informace, zda kotel právě vytápí, zda běží oběhové čerpadlo, jaká je teplota vody, venkovní teplota apod. 

    Elektronické termostaty pak nabízejí několik provozních režimů:

    Manuální režim – Termostat udržuje vámi nastavenou teplotu, dokud ji nenastavíte na jinou hodnotu. 

    Automatický režim s týdenním programem – Termostat se řídí týdenním programem a udržuje teplotu dle daného času a dne v týdnu (viz níže). 

    Režim dovolená – Udržuje vámi nastavenou nižší teplotu, která se zvýší ve vámi nastaveném datu (při příjezdu z dovolené). 

    Letní režim – Vytápění je vypnuto až do dalšího přenastavení režimu. V provozu je příprava teplé vody a protimrazová ochrana.

    U termostatů jsou nejpoužívanější týdenní programy. Ty si můžete představit jako týdenní kalendář, do kterého si zapíšete požadované teploty pro konkrétní čas. Ve většině případů však nelze nastavit teplotu pro všech 24 hodin v jednom dni, ale pouze určité množství teplot.

    Termostat Viessmann Vitotrol OT 100 během dne umožňuje nastavit 6 různých teplot.

    Do jednotlivých políček programujete vždy hodinu dne a požadovanou teplotu. Hodiny dne ale musí jít v pořadí za sebou, pokud např. naprogramujete čas 8 h s teplotou 18 ° C a do dalšího políčka 7 h s teplotou 20 ° C, termostat tuto změnu nebude umět zpracovat. Zároveň však nemusíte využít všech 6 pomyslných políček.  

    Výhodou je, že takových týdenních programů můžete mít několik a vybírat mezi nimi jednoduchým stisknutím tlačítek. Například uvedený termostat Vitotrol OT 100 jich nabízí celkem 9, z toho dva se mohou střídat v sudý a lichý týden. Tuto funkci využijete například v případech, pokud pracujete na směny nebo nemáte pevnou dobu, v kterou jste přítomni v domácnosti. 

    Podobně si můžete nastavit požadovanou teplotu teplé užitkové vody. V tomto případě jsou však možnosti nastavení většinou omezeny na jeden týdenní nebo denní program.

    Ovládejte vytápění na dálku

    Moderní termostaty nemusí být pouze „hloupými“ elektronickými krabičkami, které čekají na mačkání tlačítek.

    Samozřejmostí se stává ovládání termostatů na dálku přes smartphone nebo tablet, klidně i z kanceláře nebo z dovolené. I pokud máte nastavený týdenní program, ale víte, že se vrátíte z práce dřív, není nic jednoduššího, než si v domě předem zatopit několika kliknutími na displej. Stejně jednoduše lze vytápění vypnout v případě, že jste na to před odjezdem na dovolenou zapomněli. Tyto funkce nabízí například aplikace Viessmann Vicare. Kromě nich v ní můžete sledovat také aktuální teploty v interiéru i exteriéru, historii teplot či provozní stav systému.

    Na trhu najdete také inteligentní termostaty, které dokážou vytápění řídit na základě předpovědi počasí z meteostanic, které automaticky získávají přes internet. Kromě toho dokážou teplotu v domě nebo místnosti automaticky snižovat, jakmile odejdete. Využívají k tomu snímače pohybu, zvuku nebo sledování polohy vašich smartphonů.

    Čtěte také další tipy k vytápění:

    Užitečné odkazy