Vyžádat bezplatné poradenství

Servis fotovoltaických systémů pro větší bezpečnost a efektivní provoz

Požádejte o bezplatnou konzultaci
Na obrázku je zobrazen fotovoltaický systém Viessmann s 10 moduly jako symbolický obrázek pro údržbu fotovoltaiky.

O nutnosti udržovat běžný topný systém nebo kompletní řešení se nikdy nepochybuje, je to prostě samozřejmost. Náklady na údržbu jsou zahrnuty již ve fázi plánování. U fotovoltaického systému (fotovoltaiky nebo FV systému) to ještě není stanoveno ve stejném rozsahu. Jedním z důvodů je dlouhá životnost solárních modulů, které jsou hlavní součástí fotovoltaického systému. Přesto se jejich servis vyplatí. Solární technik totiž zkontroluje všechny součásti a spoje systému a v případě potřeby je vymění. To zvyšuje životnost celého systému, zajišťuje bezpečný provoz a také trvale vysoké výnosy. V tomto průvodci se dozvíte, které konkrétní úkony jsou součástí servisu, jak pravidelně by měl být prováděn, jaké jsou jeho výhody a s jakými náklady byste měli počítat.

Jaké práce zahrnuje servis fotovoltaického systému?

Údržba v podstatě zahrnuje vizuální kontrolu všech prvků - od modulů, kabeláže a vedení až po střídače a systém akumulačních jednotek. Kromě kontroly správné funkce zahrnuje také odhalení slabých míst a závad. Dodavatel opraví všechna drobná poškození přímo na místě a v závislosti na dostupnosti náhradních dílů i brzy poté při další návštěvě. Drobná poškození nebo závady mohou být opotřebovaná nebo porézní izolace kabelů, uvolněné šroubové spoje nebo svorky. Zvláštní pozornost je věnována samotným modulům. K odhalení horkých míst a závad se používají termografické snímky. Zhotovitel také dává pozor na napětí, která by mohla způsobit prasknutí skla. Kromě toho se testuje přepěťová ochrana fotovoltaických modulů, montážní systém a střešní konstrukce. Posledním krokem je kontrola softwaru. Stručně řečeno, zhotovitel na místě kontroluje následující komponenty:

  • Moduly

  • upevnění a střešní konstrukci

  • kabely a spoje

  • měnič

  • přepěťová ochrana

  • Zásobník energie

  • Software

Jak často se musí servis provádět a existuje povinnost servisu?

Obecně platí, že pro soukromé vlastníky systémů neexistuje žádná zákonná servisní povinnost. Vztahuje se však na komerčně využívané systémy. Záleží na vás, zda si servisní prohlídku systému necháte provést. Interval údržby je rovněž individuálním rozhodnutím. Norma (provoz elektrických systémů) doporučuje pravidelnou údržbu ve čtyřletých intervalech. Jak často by měl být fotovoltaický systém skutečně servisován, závisí na různých faktorech. Následující pojednání slouží pouze pro orientaci. Nejlépe bude, když se domluvíte s místním dodavatelem.

  • Podmínky na místě – Roli hrají mimo jiné vlivy prostředí, jako je znečištění z okolí. Blízké silnice s hustým provozem, velká staveniště nebo farmy s hospodářskými zvířaty mají za následek požadavek na častější čištění a údržbu ze strany dodavatele, aby byl zajištěn efektivní provoz. Svou roli může hrát i typ budovy. To souvisí s potenciálním nebezpečím v případě poruchy.

  • Pojištění – některé pojišťovny vyžadují pravidelnou údržbu. V opačném případě může pojišťovna v případě pojistné události odmítnout uhradit náklady.

  • Instalace – Rozhodujícím faktorem je úhel sklonu. U systémů s úhlem sklonu větším než 20 stupňů dochází k dobrému samočisticímu efektu. Prach a nečistoty jsou pravidelně odplavovány deštěm. Pokud jsou moduly namontovány naplocho, může se potenciálně hromadit více nečistot. I zde je rozhodující umístění.

Optimální interval je do značné míry závislý na hledisku čištění modulů a dalších komponent. Prach a nečistoty se usazují všude a mohou zhoršit drobné závady nebo ovlivnit výtěžnost systému. Čištění by proto měl pravidelně provádět dodavatel nebo by mělo být vyžádáno jako součást servisu.

 

Shrnutí výhod údržby

Přestože jsou fotovoltaické systémy díky své dlouhé životnosti nenáročné na údržbu, jejich výkon po několika letech klesá. Příčiny tohoto jevu jsme uvedli v předchozí části. Ztráty výtěžnosti si často nevšimneme, protože tento proces probíhá velmi pomalu. Pro zajištění trvale efektivního provozu v dlouhodobém horizontu se doporučuje provádět údržbu fotovoltaického systému. Kromě pozitivního vlivu na výkon se zvyšuje životnost jednotlivých komponent i celého systému. Poruchy lze také včas odhalit. To následně chrání před poškozením a minimalizuje možnost poruch nebo požárů způsobených vadnými součástmi.

Užitečné odkazy