Deutsche Börse Eschborn – vybavena kogenerační jednotkou Viessmann Vitobloc 200
Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.
Koncepce designu
Moderní kancelářský komplex se skládá ze dvou proti sobě stojících objektů ve tvaru písmene L, které jsou propojeny osmi mosty a deseti lávkami. Ty jsou seskupeny kolem 83 metrů vysokého atria překlenutého skleněnou střechou o ploše 1000 m2 s hliníkovou podkonstrukcí. Centrální prostor slouží jako vstupní hala, výstavní prostor, místo setkávání a komunikační srdce výškové budovy.
Prostorová a komunikační koncepce je navržena tak flexibilně, že každé ze standardních podlaží lze v případě potřeby rozdělit až na osm samostatných nájemních jednotek, z nichž každá má přímé napojení na centrální atrium. Jednotlivé jedno- a dvoulůžkové kanceláře se střídají s otevřenými týmovými prostory, zasedacími místnostmi a think pody pro soustředěnou práci. V souladu s myšlenkou transparentnosti jsou všechny kanceláře směřující do haly a chodby prosklené po celé výšce; dokonce i spojovací cesty mají skleněné zábradlí. Navzdory prostorovému oddělení to vizuálně propojuje jednotlivá oddělení a vytváří mnoho různých vizuálních perspektiv.
Návrh fasády
Díky charakteristickým krabicovým oknům od podlahy ke stropu poskytuje plášť výškové budovy také četné pohledy zevnitř i zvenčí. Otvory v zadní větrané fasádě jsou vyrobeny z hliníku a z vnitřní strany je tvoří trojsklo plněné argonem s tepelnou izolací. Z vnější strany jsou opatřeny větrným deflektorem z vrstveného bezpečnostního skla. Důmyslná, víceúrovňová konstrukce vnější stěny poskytuje v zimě dostatečnou ochranu před tepelnými ztrátami, zatímco v létě - i přes rozsáhlé použití skla - chrání interiér před přehříváním.
Holistický přístup
Kromě vynikajících estetických, funkčních a sociálních kvalit splňuje moderní budova také nejvyšší požadavky na ekologii, hospodárnost a energetickou účinnost. Její udržitelný design a uživatelská přívětivost jí nakonec vynesly platinový certifikát LEED od americké Rady pro šetrné budovy. Tento certifikační systém hodnotí kvalitu budovy v šesti kategoriích, a to udržitelná lokalita, efektivní využívání vody, energie a atmosféra, materiály a zdroje, komfort a vnitřní klima a inovace. Budova získala celkem 58 bodů z 69 možných, čímž se stala první výškovou budovou v Německu, která získala platinový status.
Kompletní řešení Viessmann pro elektřinu, vytápění a teplou vodu
Dvě kogenerační jednotky Vitobloc 200 na bioplyn, instalované na střeše této výškové budovy, zajišťují svým elektrickým výkonem 1600 kW přibližně 60 % spotřeby energie v budově. Zbývajících 1200 kilowattů pochází z veřejné sítě. Tepelný výkon kogeneračních jednotek – celkem 1700 kilowattů – zároveň zajišťuje základní dodávky tepla do budovy, a tedy přibližně 90 procent základní tepelné zátěže pro vytápění prostor, větrací systémy a ohřev teplé užitkové vody. Plynové kondenzační kotle o výkonu 2100 kilowattů jsou k dispozici pro pokrytí špičkového zatížení v době zvýšené potřeby tepla, například při obzvláště nízkých teplotách.
Solární tepelný systém o ploše 90 m2 s plochými kolektory Vitosol 200-F instalovanými na střeše budovy dodává přibližně deset procent energie potřebné pro ohřev teplé vody. Odpadní teplo z kogeneračních jednotek, které nelze okamžitě využít, se dočasně ukládá a podle potřeby se dodává do topného systému, čímž je zajištěno co nejefektivnější využití solární energie získané pomocí plochých kolektorů pro záložní zdroje ústředního vytápění. Díky tomu lze ušetřit v průměru až 60 % energie potřebné ročně na ohřev TV.
Trvale utěsněné a dobře izolované
Celoplošně skládaný hliníkový rám a bezešvé těsnění skel zajišťují trvalou těsnost a vysokou stabilitu kolektoru. Spolehlivě tak zabraňuje zamrzání rámu stojící vodou ve spojích mezi rámem a sklem. Zadní panel je odolný proti proražení a korozi. Vysoce účinná tepelná izolace snižuje případné tepelné ztráty, zejména na jaře, na podzim a v zimě.
Dobrý vzhled
Kolektory mají atraktivní design a lze je nenápadně zabudovat téměř do každé střechy. Na přání je k dispozici také rám v libovolné barvě RAL. Volitelné okrajové lišty pomáhají vytvořit harmonický přechod mezi povrchem kolektoru a střechou. Velký plochý kolektor se dodává v lesklém hliníkovém provedení, ale může být také dokončen v jakékoli barvě RAL.
Chlazení, větrání a osvětlení
Odpadní teplo z kogeneračních jednotek pohání absorpční chladicí jednotky, které poskytují přibližně 1000 kilowattů chladicí energie pro chlazení místností a procesů. Elektrické chladicí jednotky o výkonu 3100 kilowattů pokrývají špičkové chladicí zatížení a zároveň zajišťují plynulý provoz IT centra.
Mechanický ventilační systém zásobuje všechny pracovní prostory čerstvým vzduchem. Díky integrované rekuperaci tepla lze 80 % energie obsažené v odváděném vzduchu využít k předehřevu chladného venkovního vzduchu v zimě.
V létě se stejný princip používá k předchlazování. Topné a chladicí plochy v oblasti stropu kanceláří zajišťují v zimě teplotu 22 stupňů Celsia a v létě maximálně 26 stupňů Celsia. Za velmi horkého počasí zaručuje dodatečné chlazení podlahy v přízemí příjemné vnitřní prostředí; v zimě naopak podlahové vytápění a vyhřívané fasádní profily udržují v prostoru haly stálou teplotu přes 17 stupňů Celsia.
Inteligentní automatizace budovy
Inteligentní systém automatizace budovy reguluje veškeré toky energie v kancelářské budově podle potřeby a řídí využití protisluneční ochrany a osvětlení. Tím se šetří energie a přírodní zdroje.