Vyžádat bezplatné poradenství
Dálkové vytápění
Slunce

Německá spolková agentura pro životní prostředí v Dessau

U obecní budovy v Dessau byl kladen důraz na vysokou energetickou účinnost. Architekti a projektanti se rozhodli pro jeden z největších německých solárních termických systémů se 115 trubicovými kolektory Vitosol 200-T.

Budova: Německá spolková agentura pro životní prostředí v Dessau
Foto: © Dirk Wilhelmy

Městská budova se sofistikovanou architekturou a vysokou úrovní energetické účinnosti

Německá Spolková agentura pro životní prostředí, která od roku 2005 sídlí v Dessau, zaměstnává více než 750 lidí, kteří zde pracují na ochraně vody, půdy a ovzduší tím, že shromažďují a zveřejňují údaje o životním prostředí, poskytují vědeckou podporu spolkovému ministerstvu životního prostředí, pomáhají při přípravě zákonů o životním prostředí a podílejí se na jejich prosazování.

Moderní administrativní budova stanovuje standardy v několika ohledech: architektonicky propracovaný design, stavba s ohledem na energetickou účinnost a napájení obnovitelnými zdroji energie, tato budova je vzorem pro ostatní. Neobvyklý půdorys čtyřpodlažní budovy navržené mezinárodně uznávanou berlínskou architektonickou kanceláří "Sauerbruch Hutton Architekten" tvoří protáhlou smyčku. Vzniklé vnitřní nádvoří má prosklenou střechu a slouží k pasivnímu využití sluneční energie. Vysoce izolovaný exteriér překonává požadavky vyhlášky o tepelné izolaci (platné ve fázi návrhu této budovy) o 50 % a požadavky tehdy platné německé vyhlášky o úsporách energie (EnEV) o více než 30 %.

Projektanti dostali za úkol zajistit, aby alespoň 15 procent celkové potřeby energie bylo pokryto z obnovitelných zdrojů. Inženýrská firma Zibell, Willner & Partner z Berlína následně vypracovala speciální energetickou koncepci: vytápění pomocí dálkového vytápění z kogenerační jednotky na skládkový plyn, kterou provozují Stadtwerke Dessau. O větrání interiéru budovy se staral mechanický ventilační systém s rekuperací tepla. V tomto systému je přiváděný vzduch v zimě ohříván a v létě ochlazován geotermálním kolektorem o celkové délce 4800 metrů. Elektrickou energii dodává fotovoltaický systém o ploše 228 metrů čtverečních. Veškeré místnosti se specifickým chladicím zatížením, zejména citlivá serverovna, jsou chlazeny adsorpční chladicí jednotkou, která využívá teplo k výrobě chladicí energie. Na plánování a realizaci tohoto inovativního systému zásobování energií dohlížel spolkový zmocněnec pro energetiku Dr. Uwe Röömmling z Institutu pro ochranu a modernizaci budov.

Trubkové sběrače Vitosol 200-T
Trubkové sběrače Vitosol 200-T. Foto: © Dirk Wilhelmy

Solární termický systém Viessmann pro efektivní chlazení a vytápění

Adsorpční chladicí jednotka využívá jako chladivo vodu a silikagel jako pevné pojivo. V uzavřeném okruhu se voda odpařuje při tlaku 10 mbar již od teploty 5 °C. Při tomto procesu se z chladicí vody proudící do chladicích ploch místností odebírá teplo. Pára se dostává do adsorpční komory, kde je adsorbována silikagelem. K pohonu chladicí jednotky je nyní dodáváno teplo, které vytlačuje páru v silikagelu zpět ven. Páry pak kondenzují v samostatné komoře. Kondenzát je následně rozstřikován zpět do výparníku, kde se opět vypařuje pod podtlakem.

Adsorpční chladicí jednotka získává potřebnou hnací energii z jednoho z největších solárních tepelných systémů v Německu. Rozděleno do tří velkých kolektorových polí, 115 vakuových trubicových kolektorů Vitosol 200-T od společnosti Viessmann ročně získá přibližně 140 MWh energie. Absorbéry potažené sol-titanem absorbují obzvláště velké množství sluneční energie, čímž zajišťují vysoký energetický výnos. Celková plocha kolektorů je 345 m2. Celkem 3450 jednotlivých trubic instalovali na plochou střechu pracovníci společnosti Friedrich Heizungsbau GmbH z Hohenseefeldu.

Získaná sluneční energie se ukládá do tří zásobníků topné vody, každý o objemu 7500 litrů. Solární tepelný systém a vyrovnávací válce slouží dvojímu účelu: na jaře/podzim a v zimě může být solární energie, která není potřebná pro chlazení, dodávána do topného systému.

Související odkazy

Letecký pohled: Marco Polo Tower HafenCity Hamburg
Obytný
Slunce

Marco Polo Tower HafenCity Hamburg

Ve věži Marco Polo Tower je teplá voda do 55 metrů vysoké budovy dodávána prostřednictvím solárního termického systému Viessmann s kolektory Vitosol 200-T o celkové ploše 180 m2.

Více informací
Deutsche Börse: Solární termický systém s plochými kolektory Vitosol 200-F
Obchodní
Plyn
Slunce

Německá burza cenných papírů Eschborn

Deutsche Börse Eschborn získala certifikát LEED Platinum díky svému udržitelnému designu budovy a referencím v oblasti udržitelnosti. Teplo a elektřinu dodávají dvě kogenerační jednotky Viessmann Vitobloc 200 a solární kolektory Vitosol 200-F.

Více informací
Rosensteinova čtvrť ve Stuttgartu
Dálkové vytápění
Elektřina
Plyn
Vzduch

Rosensteinova čtvrť ve Stuttgartu

Čtvrť Rosenstein ve Stuttgartu má působivý, na budoucnost orientovaný koncept vytápění, chlazení a energetiky se zaměřením na sektorové propojení. Použitá technologie zahrnuje velké tepelné čerpadlo, kogenerační jednotku a fotovoltaický systém.

Více informací
Palmový ostrov Dubaj
Obchodní
Obytný
Plyn
Slunce

Palmový ostrov "The Palm Jumeirah" v Dubaji

Na Palm Jumeirah zásobují solární kolektory Vitosol 200-F teplou vodou 14 bytových domů, zatímco tři kotle Vitocrossal 300 ohřívají bazén a hammam v luxusním hotelu "Ottoman Palace".

Více informací
Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausenu
Průmysl
Biomasa
Olej
Slunce

Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausenu

Módní značka Marc Cain si ve svém logistickém centru v Bodelshausenu zvolila vlastní lokální topnou síť se zařízením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 pro výrobu energie.

Více informací
Užitečné odkazy