Leica Camera AG Wetzlar
Designové řešení sídla společnosti Leica ve Wetzlaru je podmanivě jedinečné. Připomíná čočky, objektivy a dálkoměry. Viessmann doplňuje tento komplex důmyslným, inovativním energetickým systémem.
Návrhový brief
Značka Leica má mezi fotografickými nadšenci vynikající pověst. Výrobky této zavedené společnosti se vyznačují kvalitou, přesností a dokonalostí do posledního detailu. Dlouholetá společnost byla založena před více než 100 lety ve Wetzlaru a v polovině 80. let 20. století přesunula svou výrobu do sousedního Solmsu. Po hospodářském útlumu na počátku nového tisíciletí se situace společnosti obrátila a společnost se vrátila ke svým kořenům ve Wetzlaru, "městě optiky", s novým sídlem a výrobními prostory. V roce 2007 byly mezinárodně uznávané architektonické kanceláře vyzvány k účasti v ideové soutěži. Vítězem se stal návrh frankfurtské architektonické kanceláře Gruber + Kleine-Kraneburg Architekten. Zadání znělo navrhnout areál sestávající z několika firemních budov. Centrem souboru mělo být nově navržené sídlo společnosti Leica Camera AG s přilehlými výrobními, vývojovými, montážními a laboratorními prostory. Inovativní komplex měl odrážet nové sebevědomí značky Leica i její tradiční firemní hodnoty a umožnit návštěvníkům a zákazníkům z celého světa nahlédnout do společnosti.
Designový idiom nové budovy na první pohled připomíná objektivy, čočky a dálkoměry. Není to náhoda: architekti záměrně zvolili formy, které připomínají legendární objektivy značky. Od návrhu až po realizaci bylo pro klienta rovněž důležité, aby architektura nového sídla odrážela hodnoty tradiční společnosti, tedy kvalitu, dokonalost a přesnost. Ve všech ohledech konvexně konkávně zakřivená konstrukce budovy je stejně precizně vymyšlená, naplánovaná a nakonec i provedená do posledního detailu jako jedno z mistrovských děl firmy.
Inovativní energetický systém Viessmann pro efektivní zásobování teplem, elektřinou a chladem
Zatímco při výrobě přesných mechanických a optických komponentů je kladen důraz na maximální přesnost, moderní výrobní a administrativní budova je důkladně optimalizována z hlediska efektivity: celý komplex je zásobován teplem, elektřinou a chladem pomocí nejmodernějšího energetického systému Viessmann.
K výrobě elektřiny pro výrobní a administrativní oddělení byly instalovány dvě kogenerační jednotky Vitobloc 200 o výkonu 238 kWel/363 kWth a 140 kWel/207 kWth. Vyrobená tepelná energie pokrývá potřebu tepla v budovách a také provoz absorpční chladicí jednotky. Pomocí té lze teplo využít také k výrobě chladicí energie. Prioritou tohoto procesu je dodávka studené vody potřebné pro výrobu a využití odpadního tepla generovaného kogeneračními jednotkami. Odpadní teplo, které nelze aktuálně využít, se ukládá do zásobníku topné vody a podle potřeby se využívá později.
V případě výpadku napájení z elektrické sítě převezmou kogenerační jednotky dočasně veškeré napájení, čímž je zajištěno pokračování výroby. Pokud kogenerační jednotky nejsou schopny vyrábět dostatečné množství tepla, zapne se plynový kondenzační kotel Vitocrossal 200 o výkonu 503 kW.
Všechny komponenty systému jsou dokonale sladěny, což zajišťuje mimořádně efektivní a hospodárný provoz. V rámci toho jsou kogenerační jednotky navrženy tak, aby fungovaly co nejdéle. Vzniklé teplo se nepřetržitě využívá k vytápění budovy. Integrovaná kondenzační technologie zajišťuje vysokou celkovou účinnost až 95 % a ve srovnání s oddělenou výrobou elektřiny a tepla dosahují kogenerační jednotky úspory primární energie až 30 %.
Pro chlazení výrobních prostor bylo instalováno velké tepelné čerpadlo Viessmann solanka/voda s chladicím výkonem 348 kW. Potřebnou energii čerpá ze soustavy 80 geotermálních sond zapuštěných 120 metrů do země pod parkovištěm. Dvě vzduchem chlazené chladicí jednotky pokrývají špičkové zatížení v době vysoké potřeby chlazení. Při vysoké poptávce je tepelné čerpadlo k dispozici také jako chladicí jednotka, která doplňuje absorpční chladicí jednotku. Takto vyrobená studená voda je pak dodatečně skladována v otevřené rozstřikovací nádrži pro chlazení výrobních prostor.
Energie pro vytápění a chlazení je rozváděna na velkou plochu prostřednictvím stropů, stěn a podlah. Inertní akumulační hmota železobetonu se využívá k aktivaci betonových komponent. Viessmann vyrábí velká tepelná čerpadla s celkovým výkonem až 2000 kW, která jsou speciálně přizpůsobena požadavkům komerčních a průmyslových provozů.
Inteligentní řízení systému pro mimořádně efektivní provoz
Inteligentní systémová řídicí jednotka Viessmann MMM 300 zajišťuje, aby byla vždy použita nejefektivnější kombinace generátorů tepla a chladicích jednotek. Díky dokonalé kombinaci všech komponent je systém obzvláště účinný, a tím i hospodárný v provozu. Spotřeba energie překonává požadavky EnEV 2009 o více než 54 procent. Za to získalo ústředí společnosti Leica certifikát Zelená budova Evropské unie.