Logistické centrum Marc Cain GmbH v Bodelshausenu
Módní značka Marc Cain si ve svém logistickém centru v Bodelshausenu zvolila vlastní lokální topnou síť se zařízením Viessmann Vitoflex 300-UF a Vitobloc 200 EM-20/39 pro výrobu energie.
Prémiová značka dámské módy se rozhodla pro energetický systém Viessmann
Sněhově bílé výrobní, skladové a administrativní budovy společnosti Marc Cain GmbH jsou zasazeny do prostředí podobného parku s anglickými trávníky a rybníky. Zde, v sídle firmy v Bodelshausenu nedaleko Tüübingenu, se stále nachází jedna z mála oděvních firem, které proslavily textilní oblast švábského Albu.
Společnost byla založena v roce 1973 a je celosvětově působící prémiovou dámskou módní značkou, jejíž část výroby se nachází v Německu a která zaměstnává přibližně 1000 lidí. Její selektivní distribuční strategie zahrnuje 210 prodejen Marc Cain, 292 shop-in-stores, 397 účetních zákazníků a dalších 1087 luxusních specializovaných obchodů v 61 zemích.
Pro zajištění konkurenceschopnosti bylo v nedávné době investováno přibližně 82 milionů eur do administrativy, výroby a výzkumu a vývoje. Jen do nejmodernějšího logistického centra bylo investováno 35 milionů eur. Velká část těchto investic byla určena na výstavbu nového energetického centra v sídle společnosti v Bodelshausenu. Díky vysoce účinnému energetickému systému od společnosti Viessmann nyní výrobce oděvů vytápí své budovy energií z obnovitelných zdrojů a vyrábí také vlastní energii.
Lokální vytápění na místě nahrazuje dálkové vytápění
V roce 2015 společnost přešla od předchozího dálkového vytápění, které zajišťovala místní energetická společnost, k využití nově instalovaného lokálního topného centra napojeného na místní tepelnou síť. "Dálkové zásobování teplem nefungovalo podle našich představ," vysvětluje Harald Scherm, který je ve společnosti Marc Cain zodpovědný za služby pro budovy. "Proto padlo rozhodnutí investovat do vlastní lokální tepelné sítě současně s výstavbou našeho nového logistického centra," pokračuje pan Scherm. Tato síť zásobuje celý areál Marc Cain, jehož celková plocha činí více než 55 000 metrů čtverečních.
Plně automatický kotel na pelety pokrývá základní tepelnou zátěž
Aby společnost splnila požadavky německé vyhlášky o úsporách energie (EnEV), rozhodla se hned od počátku pro biomasu jako primární zdroj energie. Podle vyhlášky musí v novostavbách 25 % energie potřebné k výrobě tepla pocházet z obnovitelných zdrojů.
Kotel na pelety Vitoflex 300-UF s výkonem 950 kW proto dokázal pokrýt základní potřebu energie pro vytápění a přípravu teplé vody. Automatické funkce, jako je podávání paliva, odstraňování popela a pneumatické čištění topné plochy, spolu s důmyslným bezpečnostním vybavením zajišťují pohodlný a bezpečný provoz, zatímco kombinace inovativní technologie spalování a modulační regulace výkonu umožňuje dosáhnout účinnosti až 95 procent. Cyklónový filtr a elektrostatický filtr zadržují všechny suspendované částice ve spalinách, čímž zajišťují nízké emise. Plně automatický kotel na biomasu nabízí také maximální flexibilitu z hlediska použití různých paliv.
"V porovnání s dřevní štěpkou se použití pelet ukázalo být šetrnější k údržbě," vysvětluje Harald Scherm rozhodnutí použít jako palivo dřevní pelety. A pokračuje: "Další výhodou bylo, že všechny komponenty Viessmann byly dodány z jednoho zdroje."
Špičkové zatížení pokrývá plynový kondenzační kotel Vitocrossal 300. Speciální konstrukce jeho teplosměnných ploch umožňuje dosáhnout vysokých výkonů při zachování kompaktních rozměrů a nízké hmotnosti. K ukládání vyrobeného tepla byly instalovány čtyři zásobníky topné vody o celkovém objemu 20 000 litrů. Teplou vodu dodává zásobník teplé vody Vitocell 100-V o objemu 300 litrů.
Kogenerace a fotovoltaika pro vlastní výrobu tepla
Aby byla umožněna co nejvyšší míra nezávislosti na veřejné síti, byla instalována kogenerační jednotka Vitobloc 200 EM-20/39 a fotovoltaický systém o výkonu 450 kWp. Kogenerační jednotka s elektrickým výkonem až 20 kW byla dodána jako prefabrikovaný kompaktní modul, takže ji bylo možné uvést do provozu velmi rychle. Slouží k dodávkám tepla a elektřiny podle potřeby. Díky integrované kondenzační technologii využívá teplo obsažené ve spalinách a přeměňuje až 95 % použitého paliva na teplo.
Plně propojený se systémem řízení budovy
Všechny generátory energie jsou propojeny do sítě se systémem řízení budovy a lze je kdykoli dálkově ovládat a monitorovat.