Větrací systémy pro nové obytné budovy a stávající budovy
Požádejte o bezplatnou konzultaciŘízené větrání zajišťuje nejen trvale vysokou kvalitu vnitřního vzduchu v nových i stávajících budovách. Přispívá také k udržení zdraví a dobré funkčnosti budovy. Větrací systémy totiž odvádějí přebytečnou vlhkost ven, což zabraňuje vzniku škodlivých plísní. Kromě nepříjemných pachů se neustálou výměnou vzduchu mohou ven dostávat i choroboplodné zárodky. To je obzvláště užitečný aspekt v období nachlazení a chřipek. Větrací systémy navíc zajišťují dostatek čistého a čerstvého vzduchu v obytném prostoru. A díky integrovaným filtrům zůstávají prach a pyl venku. Ten je obzvláště prospěšný pro alergiky. Další výhoda: protože se kvůli větrání místností nemusí otevírat okna, je hluk zvenčí méně patrný a nedochází k tepelným ztrátám. To pomáhá šetřit energii.
Přehled výhod řízeného větrání:
- Zabraňuje tvorbě plísní
- Odstraňuje pachy a choroboplodné zárodky.
- Zajišťuje vysokou kvalitu vzduchu ve větraných místnostech
- Zabraňuje vniknutí prachu a pylu
- Snižuje hlukovou zátěž
- Šetří energii díky efektivnímu využití tepla
Větrání a zdroj tepla jako systémové řešení
Pokud se při otevření okna dostane do místnosti chladný venkovní vzduch, musí topný systém pracovat intenzivněji. To je z energetického hlediska neefektivní a zvyšuje to náklady na vytápění. Větrací systémy se zpětným získáváním tepla odebírají teplo z teplejšího odváděného vzduchu a předávají ho přiváděnému čerstvému vzduchu. Tím se výrazně snižuje potřeba tepla na větrání. Větrání a vytápění obytných prostor jsou tedy úzce propojeny.
Společnost Viessmann to zohledňuje v sortimentu výrobků Vitovent: jednak vestavěnými výměníky tepla pro zpětné získávání tepla, jednak možností vytvářet efektivní systémová řešení. Například větrací systém Vitovent 300-W lze kombinovat s tepelným čerpadlem Vitocal. Systém lze pohodlně ovládat prostřednictvím chytrého telefonu pomocí aplikace ViCare. Funkce energetického managementu dostupná prostřednictvím aplikace umožňuje sledovat toky energie v domě v reálném čase s cílem odhalit a využít potenciální úspory.
Najděte správný větrací systém
Základní rozlišení je mezi centrálními a decentralizovanými větracími systémy. Oba mají své výhody v závislosti na stavebních podmínkách dané obytné budovy. Centrální systémy se skládají z větrací jednotky, která dodává čerstvý vzduch do všech místností budovy prostřednictvím systému rozvodu vzduchu. Vzhledem k tomu, že tento druh větracího systému je obvykle integrován do stropní nebo podlahové konstrukce, používá se především v novostavbách a při vyčerpávajících rekonstrukcích.
Decentralizované větrací jednotky lze instalovat bez větších stavebních prací. Používají se pro specifické větrání jednotlivých místností, a proto jsou vhodné pro stávající budovy i samostatné přístavby. Zkušený instalatér bude vědět, jaké jsou možnosti mechanického větrání v konkrétním případě a jak je lze realizovat. Instalatér vám pomůže s výběrem systému a také vás podpoří při plánování a instalaci.
Pokud se chcete před konzultací s našimi partnery dozvědět více o větracích systémech Viessmann, doporučujeme nahlédnout do katalogu výrobků. Umožní vám jednoduše zúžit sortiment výrobků podle oblasti použití. Vyhledávání ve vyhledávači výrobků Viessmann vám poskytne ještě podrobnější výsledky.
Centrální větrání obytných budov
Potřeba systému rozvodu vzduchu zvyšuje nároky na plánování a instalaci centrálního větracího systému. Vyplatí se však zejména u novostaveb a při kompletní rekonstrukci stávajících budov:
- Pohodlné větrání všech místností v rodinných domech a bytových domech.
- Vysoká účinnost díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu
- Kompaktní jednotky pro nástěnnou nebo stropní instalaci v malých domech.
- Přirozené chlazení díky automatickému letnímu bypassu
- Kompenzace znečištění filtru díky udržování konstantního průtoku
- Možnost kombinace s tepelným čerpadlem a ovládání pomocí aplikace (Vitovent 300-W)
Decentralizované větrání obytných budov
Pro instalaci decentralizovaného větracího systému je nutné pouze jádrové vrtání skrz vnější stěnu. Díky tomu nabízí všestranné možnosti pozdějšího použití. Další výhody pro majitele domů jsou:
- flexibilní větrání jednotlivých místností
- Vysoká účinnost díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu
- Možnost použití několika jednotek nezávisle na sobě.
- Poměrně levná instalace
- Snadné čištění a výměna filtrů
- Pasivní chlazení prostřednictvím funkce přiváděného vzduchu